Съвесем скоро създаването на т.нар. меки роботи – soft robots – може да се превърне в сравнително тривиално занимание, поне ако имате под ръка удобен 3D принтер. Изследователите от UC San Diego са измислили начин за 3D-отпечатване на гъвкави насекомоподобни роботи евтино, бързо и без да използват екзотично оборудване. Тайната се крие в отпечатването на „флексоскелети“ или твърди материали, 3D отпечатани върху гъвкави и тънки поликарбонатни листове. Подобно на насекомите, технологията повишава твърдостта само в определени области – контраст с конвенционалните меки роботи, които често разчитат на меки характеристики, прикрепени към твърди тела.

Всеки компонент на флексоскелета отнема около 10 минути, а напълно сглобеният бот трябва да бъде готов за по-малко от два часа. Отделната част струва по-малко от 1 долар, като мощността за обработката, сензорите и батерията генерират по-голямата част от разходите.

На първо място, тази разработка би могла да помогне на изследователите да създават бързо и лесно роботи, но крайната цел на проекта е възможността за масово производство на такива без никакво човешко участие. Това би могло да доведе до създаването на роботизирани рояци, които да изпълняват задачи по подобие на големите монолитни машини, но при по-ниски производствени разходи и по-малък риск.