Технологични компании като Alibaba и Tencent са направили сектора здравеопазване свой приоритет от години и използват Китай за своя лаборатория. След като експериментираха с здравни консултации по интернет и системи за проследяване на медикаментите, сега те поглеждат към по-развити инструменти като изкуствения интелект (Artificial Intelligence A.I.)

Разликите между здравните системи в Китай и САЩ

Китайските болници са пренатоварени с 1.5 доктора на всеки 1 000 жители – почти половината от цифрата в САЩ. Наред с бързо застаряващото население, Китай има най-големия брой затлъстели деца и диабетици в света.

Технологичните амбиции на компаниите се насърчават от правителството. Пекин казва, че към 2030 година иска да е лидер при изкуствения интелект и се заканва да се конкурира със САЩ в тази област. И докато досега управниците имаха за приоритет използването на AI в отбраната и автономните автомобили, те вече насърчават прилагането на технологията и в здравеопазването.

Alibaba и Tencent, които вече доминират електронната търговия и мобилните плащания в Китай, са лидерите в това развитие. Сред техните цели са изграждането на диагностични инструменти, които ще направят медицинските служители по-ефикасни.

Amazon и техните партньори JPMorgan Chase и Berkshire Hathaway гледат на технологията като начин да осигурят опростени, по-достъпни медицински услуги. Въпреки че партньорството все още е в ранен етап, то би могло да създаде онлайн услуги за медицински консултации или да използва търговската си сила, за да договаря по-ниски цени на медикаментите.

„Китайските технологични компании като цяло са ангажирани и активни в здравеопазването, не както в САЩ, където някои работят в тази насока, но други не.“, казва Лаура Нелсън Карни, анализатор за здравния сектор за Азиатско-тихоокеанския регион в Bernstein Research.

„Единици от американските компании са правили толкова мащабни и смели стъпки като в Китай.“, добавя тя, като има в предвид конкурентите на Alibaba и Tencent.

Тези мащабни стъпки имат различно ниво на успех

През 2014 година Alibaba обяви план за „болницата на бъдещето“, според който трябваше да направи лечението по-ефикасно като позволи на пациентите да се консултират онлайн с доктори и да поръчват медикаменти по интернет. Но две години по-късно китайските регулатори забраниха продажбата на лекарства без рецепта на Tmall – сайтът за електронна търговия на Alibaba. Те забраниха и системата за контрол на медикаментите, създадена от компанията. А през миналата година, търсачката Baidu изостави своите интернет здравни услуги, които позволяваха на пациентите да записват срещи при доктори чрез приложение и решиха да се насочат по-фокусирано към A.I.

Къде е напредъкът?

През 2017 година, здравното подразделение на Alibaba представи AI софтуер за разчитане на компютърна томография и AI медицинска лаборатория, която помага на докторите да правят диагнози. Около месец след това, Tencent представи Miying – програма за медицински изображения, която помага на докторите да засичат ранни симптоми на рак. Днес тя е използвана от почти 100 болници в Китай.

Tencent инвестира и в WeDoctor Group, които създадоха своята визия за болницата на бъдещето в северозападен Китай. В нея пациентите може да разговарят по видео с лекуващите ги и да изпълняват рецептите си онлайн.

Изкуственият интелект помага и на пренатоварените доктори в Китай

Д-р Ю Вайхонг, офталмолог в Peking Union Medical College Hospital, казва, че досега са й били нужни два дни за да анализира очите на пациент чрез преглеждането на некачествени образи преди да обсъди нейните открития с колегите си и да направи доклад. AI софтуерът, тестван в момента от болницата, й помага да прави всичко това значително по-бързо.

„Днес за това не ни е нужна повече от минута.“, споделя тя.

Софтуерът е създаден от VoxelCloud – стартъп, който набра около $28.5 милиона от компании между които Tencent и Sequoia Capital. Компанията предлага решения за автоматизиран анализ на изображения, като така помага на доктори като Ю Вайхонг да преглеждат пациенти за диабетна ретинопатия, водещата причина за слепота в Китай.

Предизвикателствата пред медицината

В Китай има само 20 очни лекари за всеки един милион жители – 1/3 от съотношението в САЩ. През месец април, Пекин обяви амбициозен план за преглеждане на очни прегледи на 110-те милиона диабетици в страната.

„Невъзможно е човек да прегледа толкова много изображения.“, отбелязва Д-р. Ю Вайхонг.

Динг Ксиаоуей, чиито баба и дядо са били доктори, основава VoxelCloud през 2016 година, три месеца след като завършва своята докторска степен по компютърни науки в U.C.L.A. Компанията, която има офиси в Лос Анджелис, Шанхай и Шужоу, очаква одобрение от властите в Китай за пет диагностични инструмента за скенер и заболяване на ретината.

Самият размер на китайското население – почти 1.4 милиарда души, които са потенциален източник на огромен обем от изображения – дава потенциално предимство в развитието на изкуствен интелект. Не вреди и че в Китай има по-малко притеснения за личните данни, което позволява по-лесно акумулирането им и води до по-ефективни AI системи. Регулациите в страната не са толкова строги, както в САЩ и предстоящите промени за Европа.

Повече от 130 компании прилагат изкуствен интелект по начин, който може да подобри ефикасността на сектор здравеопазване в Китай, според Yiou Intelligence, консултантска компания от Пекин. От гигантите Alibaba и Tencent до местни технологични лидери като iFlyTek, които създадоха робот, който може да премине през китайски медицински изпит, както и множество стартъпи.

Финансиране

Според изследване на Yiou, към месец август компании за рисково финансиране като Sequoia и Matrix Partners бяха инвестирали поне $2.7 милиарда в подобни бизнеси. Анализатори от Bernstein смятат, че инвестициите в китайската здравна технологична индустрия ще достигнат $150 милиарда до 2020 година.

В основата на това развитие е осъзнаването, че системата за здравеопазване на страната е в криза. Без функционираща предболнична здравна помощ, пациентите се трупат в болниците на големите градове, понякога чакайки за своя ред през нощта. Докторите са претоварени и има случаи на атаки от афектирани пациенти и техни роднини (донякъде позната ситуация и по нашите ширини).

Yunfeng, личният инвестиционен фонд на основателя на Alibaba – Джак Ма, е инвестирал в Yitu – компания, която се надява да адресира недостига на ресурси. Yitu работи с най-добрата болница в провинция Жежианг, за да създаде софтуер, който ще автоматизира идентификацията на ранен стадий на рак на белите дробове.

Докато в началото Yitu работеше върху технологии за лицево разпознаване, компанията започна развитието на по-сложни технологии за анализ на изображения като ракови скенери. Лин Ченкси, който напусна Alibaba за да основе компанията през 2012, казва, че той се надява да използва технологиите за да осигури равен достъп до медицинско лечение в Китай:

„В Китай медицинските ресурси са недостатъчни и неравностойно достъпни, като най-добрите ресурси са концентрирани в провинциалните столици. Чрез нашата система, която може да бъде използвана в болници в отдалечените райони, ние ще направим лечението много по-добро.“, казва той.

Неоспорим ефект

Идентифицирането на ракови натрупвания – процес, който включва разглеждането на множество черно бели петна, които приличат на тест на Роршах, е изключително трудна работа и на китайските доктори им остава много по-малко време и ресурси в сравнение с техните колеги от САЩ. Гонг Ксиангянг, директор на подразделението по радиология в болницата, оприличи процеса на този в една фабрика където изтощението и претоварването водят до грешки.

„Ние всекидневно трябва да обработваме огромен обем от медицински образи.“, казва той. „Така че всяка технология, която облекчава стреса и подобрява ефикасността и точността, е добре дошла.“

Дигитализацията може да бъде труден процес, но определено е следващият етап от развитието на човечеството. Държавите трябва да мислят именно в тази посока, ако искат да се развиват и да се грижат за населението си. Срещите с представители на големи технологични компании като Schneider Electric, Hewlett Packard Enterprise, VMware, Microsoft могат да дадат нужните отговори на властимащите – тези, без които промяната е невъзможна.