Изминаха почти 80 години откакто хиляди се редяха на опашка, за да предизвикат компютър на математическа игра по време на Нюйоркския световен панаир…изненадващо компютърът печелеше почти всеки път. В онези времена любопитните се изсипваха на панаира, за да усетят прогреса от първа ръка, което тогава включваше и нов начин за играене на игри. Тогавашните ранни геймъри си нямаха и представа, че са участвали в раждането на една глобална, водена от технологичните иновации индустрия за $75 млрд., която е преобразила коренно понятията ни за спорт, филми и дори реалност.
Дали от любопитство или навик, игрите са се превърнали в неделима част от нашия живот с 1.8 млрд. геймъри по целия свят. Докато ранните десетилетия на технологични иновации ускориха повсеместното разпространение на конзолите, напредъкът в областта на изкуствения интелект и мобилността, аксесоарите като съвременната безжична мишка и клавиатура придвижват геймърската индустрия на следващия етап. В следващите редове сме обобщили някои от най-значимите нови технологии, които водят до развитие на индустрията и променят начина, по който играем.
Добавена реалност (AR)
Независимо дали става въпрос за аватари или умилителни аниме персонажи, добавената реалност промени начина ни на игра. През 2016 AR е бизнес за $1.2 млрд., завладявайки въображението на деца и възрастни, които осъзнаха, че едно малко допълнение, наложено върху повърхността на реалния свят може да бъде много забавно – особено щом става дума за игри.
Тъй като инвеститорите продължават да наливат пари в AR, можем да очакваме да станем свидетели на още иновации, които да ни изпращат в други светове с помощта на персоналния компютър, конзолата и мобилните устройства. Постоянното усъвършенстване на камерите, заедно със способността за измерване на дълбочина и 3D обекти, ще подобри преживяванията в разширената реалност. Резултатът? Преминаване от плоските, двуизмерни анимирани изображения към реалистични аватари, които безпроблемно се сливат в сложната среда на видеоигрите.
Виртуална реалност (VR)
Все още в началния си стадий, въвеждането на виртуалната реалност е дългосрочната визия за развитието на игрите. Все повече компании произвеждат VR слушалки и очила за подобряване на възприятието, a филмовите производители работят с компании-производители на игри за овладяване на изкуството на разказването на истории и създаване на среда във виртуална реалност. Докато средностатистическият геймър, който играе на конзола в сутерена на семейното жилище, все още не използва задължително слушалки за VR, подобрената технология за такива слушалки предизвиква интерес.
Изкуствен интелект (AI)
Когато говорим за изкуствен интелект, светът на игрите се счита за лидер, който другите индустрии следват. Разработчиците на игри са започнали да експериментират с AI персонажи в средата на 80-те години и оттогава не спират да работят за усъвършенстването на тяхната емоционална дълбочина и интерактивност. Болшинството от игрите се конструират с алгоритми с предварително програмиран сценарии, които се преобразуват в определено ниво на естествена интерактивност, но последните инвестиции в иновации прокарват пътя към превес на истинското machine learning.
Мобилност
Мобилността е област с огромен потенциал за растеж за геймърската индустрия и бележи ръст от над 20% между 2015 и 2016 г. Докато телефоните предлагат масови глобални геймърски преживявания, по-ангажираните играчи предпочитат интерактивността и инструментите за управление на персоналните компютри и конзолите. Мобилните устройства, които разполагат с допълнителни аксесоари за управление, дават възможност за игри с един и множество участници, които доближават преживяванията при игра на компютър и конзола, а и игрите не прекъсват, когато излезете от дома си.
Първо публикувана в Mashable.