HPE продължава да създава технологии за космически изследвания. През месец август, компанията изпрати първата HPC компютърна система в космоса за тестване на борда на Международната космическа станция. След това стана ясно, че Центърът за теоретична космология (COSMOS) на Стивън Хокинг ще използва компютърна система на HPE, за да продължи да разкрива мистериите на пространството и времето.
COSMOS и HPE
HPE и математическият факултет към University of Cambridge обявиха, че COSMOS ще използва новият HPE Superdome Flex in-memory суперкомпютър за да анализира огромни количества данни, които съдържат 14 милиарда години история. Космолозите „търсят малки следи от данни в големи масиви данни за знаци, които ще отключат тайните на ранната Вселена и черните дупки“, отбеляза професор Хокинг.
Технологията
HPE Superdome на Hewlett-Packard Enterprisе е един различен суперкомпютър, който поставя невъобразими обеми от данни във високоскоростната памет, вместо да ги съхранява в отделни системи за съхранение и така позволява на машината да работи върху данните с почти внезапна скорост.
Superdome Flex е предвестник на „Машината“ на HPE, който представлява визията на компанията за бъдещето на компютъризацията. „Машината“ ще може да работи със 160 терабайта данни в паметта си. HPE преоткрива всички части на това творение, от нови форми на памет до нови начини за свързване на съставните части на компютъра и нов софтуер. „Машината“ все още е прототип, но откритията, които инженерите на HPE правят при развитието й са използвани за конструирането на Superdome Flex.
COSMOS вече използва предишен суперкомпютър на HPE и един изграден от SGI, компанията за високо ниво компютърни технологии, която HPE придоби през 2016 година, a през 2014 COSMOS започна да използва най-големия компютър със споделена памет в Европа.
HPE Superdome Flex
Най-скалируемата и модулна in-memory компютърна платформа. Системата с Intel Skylake е проектирана да използва от 4 до 32 гнезда и работи с от 768 GB до 48 TB споделена памет. Въпреки че точната конфигурация на новия суперкомпютър не е официално разкрита, ръководителите на проекта казват, че споделената памет ще позволи на COSMOS да преработва огромни масиви от данни много по-бързо и ще облекчи компютърните предизвикателства пред програмата.
Необходимост
„В една бързо развиваща се сфера ние имаме двойното предимство да анализираме по-големи обеми от данни, докато в същото време повишаваме прецизността в нашите теоретични модели“, отбеляза професор Пол Шелард, директор на Центъра за теоретична космология и ръководител на COSMOS. “In-memory компютрите ни позволяват да вкараме всички тези данни и да работим с тях веднага, използвайки нови идеи и алгоритми. Те съкращават времето за взимане на решение и ни дават мощен инструмент, с който да търсим отговор на фундаменталните въпроси за произхода на нашата Вселена.“
Суперкомпютър за „Супер умове“
За да разширят и подобрят своето научно разбиране за космоса, екипът от учени
първо формулира теории за природата на вселената и след това прави прецизни
симулации, които от своя страна са използвани, за да се правят предвиждания, които пък са тествани с данни от други източници като гравитационните вълни, космически микровълнов фон и позицията на звезди и галактики. Една голяма in-memory компютърна система прави възможен анализа на данни чрез визуализация в реално време докато симулацията е в процес.
Повече от 50 научни работници от различни области ще използват Cosmos системата. Освен COSMOS, факултета по математика ще използва компютърната система, за да работи върху екологични проблеми, медицински образи и дори експериментална биофизика за създаване на нови начини за използване на светлината за изследване развитието на ембрионите.
Какво каза Стивън Хокинг
„Любопитството е в основата на човешката природа“, отбеляза Стивън Хокинг във видео приветствие. Гледайте го тук
„От изгрева на човечеството ние гледаме към звездите и си задаваме въпроси за вселената около нас. Моят COSMOS екип работи, за да разбере същността на пространството и времето, от преди първата трилионна трилионна част от
секундата след големия взрив до днес, 14 милиарда години по-късно.“
Професор Хокинг, който предвожда създаването на COSMOS центъра за супер
изчисления през 1997 година е в предните позиции на трансформацията на
космологията от едно рисково начинание към количествена и предвидима наука. Той заключава:
„Без суперкомпютрите ние бихме били просто едни философи.“