Една от мисиите на постоянството е да превърне богатия въглероден диоксид в атмосферата на Марс в кислород. За тази цел роувърът е оборудван с експериментален инструмент, голям колкото тостер. Нарича се марсиански експеримент за използване на ресурсите на място с кислород. MOXIE произвежда 5 грама кислород на Марс. Успешният тест се проведе на 20 април. Той проследи пътя на човешкото изследване на тази червена планета.

Тази техническа демонстрация е само началото. Скоро различни сюжети на научната фантастика може да станат реалност. Например, те включват изолиране и съхраняване на кислород на Марс. Тази технология ще позволи изстрелването на ракети от повърхността на червената планета. Един ден астронавтите ще могат да дишат на Марс.

Ще са необходими приблизително 7 тона ракетно гориво и 25 тона кислород, за да бъдат премахнати четиримата астронавти от повърхността на Марс при бъдеща мисия. От друга страна, астронавтите, които живеят и работят на Марс, ще се нуждаят от по-малко кислород, за да дишат. Може би е необходим един тон кислород годишно. Транспортирането на 25 тона кислород от Земята до Марс е трудна задача.

Транспортирането на монотонен кислороден конвертор – по-голям и по-мощен потомък на MOXIE, който може да произведе тези 25 тона – е много по-икономично и практично. 96% от атмосферата на Марс е въглероден диоксид. MOXIE разделя кислородните атоми от молекулите на въглеродния диоксид, съставени от един въглероден атом и два кислородни атома. Отпадъчният въглероден диоксид се отделя в атмосферата на Марс.

Как MOXIE произвежда кислород?

Процесът на преобразуване изисква високи температури – около 800 градуса по Целзий. Ето защо модулът MOXIE е изработен от топлоустойчиви материали. Те включват части от никелова сплав, отпечатани с 3D принтер. Тяхната функция е да загряват и охлаждат газа, протичащ през него, докато леките аерогели могат да задържат топлината.

Отвън MOXIE има тънко златисто покритие, което може да отразява инфрачервените лъчи. Той предотвратява излизането на радиация и предпазва компонентите на Perseverance от повреди.

Колко кислород произвежда?

По време на научната демонстрация MOXIE произвежда около 5 грама кислород. Това количество е достатъчно, за да може астронавтът да диша за около 10 минути. MOXIE е проектиран да произвежда до 10 грама кислород на час – астронавтът диша в продължение на 20 минути. Експериментът беше успешен. Следващото оборудване ще бъде по-добро, с по-голям капацитет. Освен това учените трябва да гарантират, че инструментът оцелява след почти седеммесечното си пътуване през дълбокия космос и кацането на Марс, след като е изстрелян от Земята.

Какви са етапите?

Експериментът за производство на кислород ще се проведе на три етапа. Първата фаза ще изследва и характеризира функцията на инструмента. Вторият етап ще използва инструмента при различни метеорологични условия – по различно време на деня и през различни сезони. На третия етап учените ще изпробват нови режими на работа при различни температури. Спомнете си, че марсоходът Perseverance стартира от космическата станция Cape Canaveral във Флорида на 30 юли 2020 г. Той успешно кацна на Марс на 18 февруари. Преди няколко дни хеликоптерът Ingenuity завърши първия в света автоматичен полет до Марс. По време на изстрелване, навигация и кацане, безпилотният апарат Ingenuity е свързан с долната част на марсохода Perseverance.