„Google, това е безумие“
Пол Викси прави доста остро изказване под негова публикация в Mail Archive, IETF. Това е мястото, където хората, които създават интернет технологиите си комуникират. Постът доби голяма популярност, защото Пол Викси е част от Залата на славата на Интернет. Той е известен с пионерската си работа върху Domain Name Service (DNS).
Как работи DNS?
DNS превръща думите, които въвеждате, в браузъра си, като digitalnews.bg, в цифровия интернет адрес, който компютрите използват, например за да намират уеб страници и видеоклипове и ги доставя на вашето устройство. Домашните мрежи обикновено използват DNS сървъра на ISP, освен ако специалист, като човекът, който е изобретил DNS, е задал на мрежата да използва различен. Google предлага безплатен публичен DNS сървър на адрес 8.8.8.8.
Викси не само е помогнал за създаването на модерната версия на DNS, но е известен и с това, че го е направил сигурен. Той е и един от създателите на първата интернет система срещу спамъри – Real-time Blackhole List (RBL). След това открива първата анти-спам организация, MAPS („Mail Abuse Prevention System“) като нестопанска организация. Той е и една от причините, заради които днес безопасно можем да използваме интернет за всичко – от банкиране до работни задачи.
Няма начин, Google!
Викси съвсем случайно открива, какво прави Google чрез DNS-ите, докато се опитва да гледа YouTube видео прехвърляйки сигнала към своя телевизор. Той си купува Google Chromecast. Когато се опитва да го настрои, открива, че устройството прави нещо, което той смята за недопустимо. То не иска да използва собственият му, личен DNS сървър. Устройството иска да използва само публичния сървър на Google. Chromecast заявява на “бащата на DNS” сървърите, че не може да контролира DNS-а, който ще използва устройството.
Викси отказа да го приеме
„Не, това устройство, за което съм платил, няма да изпраща никаква информация, освен тази, която лично одобря, което никога няма да включва DNS трафик. Ако не ви харесва тази сделка, върнете ми парите, които дадох за вашето устройството. Ще намеря друг производител на техника, който няма да ми извива ръцете по този начин! – пише публично Викси пред Google. “Мотивите им не са очевидни. Очевидно е намерението им да игнорират настройките ми за DNS, това не е никакъв пропуск.”
Това е „изтичане на данни“
Коментарът на Викси относно “Какъв е проблемът, ако Google Chromecast използва собствения DNS на Google?” е много интересен. “Не става дума за страх, че Google ще може да ме шпионира. Те нямат никакво право да правят такова пренасочване или крадене на данни. По този начин се дава на външен човек поглед върху устройствата, които използвам в мрежата си, нещо, което не позволявам. В този случай устройството казва на Google, че има Ultra Chromecast. Това е изтичане на данни – не позволявам на DNS заявките на ниво приложения да напускат мрежата ми. “ Той е сигурен, че Google умишлено иска да свързва своя DNS сървър към устройството Chromecast, като не позволява на никого да променя тази настройка.
В защита на Google
За да бъдем честни към Google, има и не злонамерени причини заради, които компанията прави това. От една страна, средностатистическият потребител не е интернет гений. Ако DNS сървърът на техния интернет доставчик има проблеми и Chromecast не работи, хората ще обвиняват устройството и ще се обърнат към хората на Google за поддръжка. Според Google, използването на техния публичен DNS направи мрежата на потребителя по-бърза и по-сигурна.
Решението за Викси
Тъй като Викси е интернет гений, той е в състояние да подмами Chromecast да мисли, че използва DNS услугата на Google. Ако това се промени, той ще се отърве от устройството си.
“Както често казвах в края на 90-те години, когато стартирахме MAPS, първата анти-спам организация, след съвместно създаване на RBL: „Моята мрежа, моите правила“, коментира Викси.
Към февруари 2019, Google все още не са отговорили на въпроса на Викси.