Онази вечер, по средата на клип от „Pandemic” – документален филм, който нашумя доста в медиите през последната седмица, разпространявайки лъжи и развенчани глупости за коронавируса, ми дойде ужасяваща мисъл: какво ще стане, ако разработим ваксината срещу Covid-19 и половината от хората в Съединените щати откажат да си я инжектират?

Хрумна ми, че цялата дезинформация, която видяхме досега – фалшивите слухове, че 5G кулите подхранват коронавируса, че пиенето на белина и UV лъчите могат да ни излекуват, че д-р Антъни Фаучи е част от конспирация против Тръмп, всъщност може да е само загрявка за една много по-голяма информационна война, когато реалната ваксина стане достъпна за обществото, пише Кевин Руус в коментар за New York Times.

Тази война може да създаде по-голяма пропаст между действията на здравните служители и антиваксърското движение, което залива социалните мрежи с дезинформация, теории на конспирацията и пропаганда, насочени към убеждаване на хората, че ваксините са заплаха, а не спасяващо живота и икономиката чудо.

Кое е най-страшното? Че всъщност работи.

От години следвам общността, отхвърляща ваксините, наблюдавайки как нейните членове действат в частни Facebook групи и акаунти в Instagram, и установих, че те са много по-организирани и стратегически подготвени, отколкото вярват много от критиците им.

Те са внимателни медийни манипулатори, ефективни комуникатори и опитни в използването на слабостите на социалните мрежи. (Само един пример: скоро след като Facebook и YouTube започнаха да свалят копията на клипа от „Pandemic” за нарушаване на правилата им, видях хора от антиваксърските групи да го редактират по различни начини, за да заобиколят автоматизираният софтуер за засичането му и да го публикуват наново).

Накратко антиваксърите са подготвени за това. А аз съм притеснен, че те ще бъдат необичайно ефективни в посяването на съмнения за ваксина срещу Covid-19 по няколко причини.

Причините за съмненията

На първо място, заради спешността, породена от пандемията, всяка обещаваща ваксина ще премине бързо през процеса на тестване и одобрение. Може да не премине през години на клинични проучвания и внимателни изследвания за потенциални дългосрочни ефекти, както и при други лекарства. Това може да е силна основа за активистите, противници на ваксините, за наслагването на нови опасения за безопасността.

На второ място, ако се появи ваксина, има голям шанс водещите здравни организации, като фондацията на Бил и Мелинда Гейтс и Световната здравна организация да се заемат с производството или дистрибуцията ѝ. Ако случаят е такъв, антиваксърите, които говорят срещу тези групи от години, ще имат доста събран материал, с който ще се опитат да ги дискредитират. Те вече са погнали Гейтс с безпощадни конспиративни теории, твърдящи, че той се опитва да печели от вируса. Тези теории ще се засилят, както и опитите за дискредитиране на усилията на водещите изследвания на вируса с доближаването до ваксината.

Трето, ако и когато ваксината бъде одобрена за широко използване, хората може да бъдат принудени да си я сложат, за да получат разрешение да летят с определени авиокомпании, да посещават дадени училища или компании. Това е добра идея от гледна точка на общественото здраве, но ще нагази в едни от най-големите страхове на движението, противопоставящо се на ваксините.

Задължителна ли ще е ваксината?

Задължителните ваксини са една от най-сериозно засяганите теми от тези активисти. А годините на битки с властите и училищата във връзка с политиките за задължителни ваксини са ги научили как да прескачат законовите предизвикателства и да вредят на публични кампании.

Исках да знам дали моите опасения за информационната война, свързана с ваксината, са логични, така че се обърнах към Нийл Джонсън и Рис Лийхи от George Washington University. Тяхно проучване за антиваксърското движение беше публикувано тази седмица в научния журнал Nature.

Проучването, което следи разговорите за ваксини във Facebook по време на огнището на морбили през 2019 г., е установило, че има близо три пъти повече активни антиваксърски общности от тези, които подкрепят ваксинациите. В допълнение, изследването е открило, че макар страниците на хората, които са за ваксините, да имат повече последователи, страниците на антиваксърите бележат по-бърз растеж.

Джонсън и Лийхи установили, че страниците във Facebook, които дават точна информация за ваксините, са организирани около една основна група, докато тези против ваксините се отнасят към съпротивата като към политическа кампания и използват различни послания, за да достигнат до всякакви хора.

Страница, промотираща холистично лечение, може да започне да повдига съмнения за ваксините сред либералните йога майки, докато друга, ангажирана със съпротивата срещу правителството, по-скоро би се харесала на консерваторите и либертарианците.

Все пак има основания за надежда

Скорошни проучвания показват, че повечето американци биха си сложили ваксината срещу Covid-19, ако тя беше налична днес. Дори политици, които в миналото са изразявали скептицизма си относно ваксините, включително президента Тръмп, очакват такава, която да спре заболяването. А някои експерти по обществено здраве, с които говорих, твърдят, че публичният натиск за слагане на край на пандемията и връщането към нормалния живот могат да се окаже по-силна от антиваксърския активизъм.

„Хората виждат жертвите на Covid-19 навсякъде наоколо“, коментира Касисомаяюла Висванат, професор по здравни комуникации в Harvard School of Public Health. „Предполагам, че ако има успешна ваксина, особено при отсъствието на лечение, хората могат да пренебрегнат антиваксърските групи“, посочва той.

Но публичното приемане на ваксина срещу Covid-19 далеч не е сигурно нещо. Виждайки как платформи като Facebook и YouTube се борят с премахването на видеа като частта от „Pandemic”, ме кара да се притеснявам, че когато дойде времето милиарди хора да получат ваксина срещу коронавирус, здравните ни власти и социалните мрежи могат да бъдат обезоръжени от антиваксърското движение, което вече замърсява средата с дезинформация и конспиративни теории.

Можем да предотвратим това, само ако започнем да поставяме основите преди да е твърде късно. Организации като Центъра за контрол и превенция на заболяванията и Световната здравна организация трябва да разберат динамиката на онлайн общностите, противници на ваксините, и да започнат сериозна кампания за връщането на вярата в медицинските постижения, докато ваксината е в процес на разработка.

Социалните мрежи трябва да приемат по-сериозно задачата си да отстраняват дезинформация и да посветят огромни ресурси за спирането ѝ.

За да се възстановим от тази пандемия, трябва да мобилизираме движението, подкрепящо ваксинациите, което да е толкова посветено на мисията си, колкото антиваксърското.

Автор на статията: Елена Кирилова