„Хюлет Пакард Ентърпрайз“ заяви, че ще закупи пионера при суперкомпютрите Cray. Сравнително малката финансова транзакция би могла да ескалира надпреварата между САЩ и Китай относно развиващите се технологии.
Суперкомпютрите отдавна са опора на военните и разузнавателните служби. Използват се от разкодиране на кодове до проектиране на ядрени оръжия. Имат и много цивилни употреби, като прогнозиране на времето, създаване на нови лекарства и симулации на ефекта от катастрофи.
Историята на Cray
Днес седалището на Cray е в Сиатъл, но фирмата е основана през 1972 г. в Минесота от компютърния дизайнер Seymour Cray. По-късно, през 1996 г., компанията е купена от Silicon Graphics. През 2000 г. е продадена на Tera Computer, която променя името си на Cray. Г-н Крей умира след автомобилна катастрофа през 1996 г., след като напуска първоначалната си компания няколко години по-рано.
Има тенденция на остри колебания в продажбите и печалбите на Cray. Това отчасти се дължи на факта, че се фокусират основно върху скъпи правителствените договори. През първото тримесечие на тази година, компанията отчете нетна загуба и спад от 10%.
Хардуерът на Cray е избран за две масивни машини, които се очаква да поставят нов стандарт за производителност през 2021 г. Първата система е за 500 милиона долара в Националната лаборатория на Аргон в Илинойс и система за 600 милиона долара, избрана от Националната лаборатория на Oak Ridge.
HPE е един от основените доставчици на суперкомпютри и сървърни системи с общо предназначение. В последната класация на суперкомпютърните инсталации, Cray е на четвърто място с 49 системи и HPE са пети с 46.
Голямата компания от Силиконовата долина ще плати около 1,4 млрд. долара, за да придобие много по-малъкия си съперник. Gray е проектирал някои от най-мощните компютърни системи, които се използват в момента.
„Въпреки, че последните ни победи потвърждават успеха на продуктите от следващото поколение и многото възможности, които предоставят, продължаваме да се борим с някои трудности.”, заяви Петър Унгаро, главен изпълнителен директор на Cray, в публикация относно обявяването на сделката.
Битката между САЩ и Китай на технологичния пазар
САЩ успяха да се преборят за правото да се хвалят с най-мощната система в света още юни миналата година. С монтирането на машината на IBM в Националната лаборатория в Oak Ridge, Тенеси, завърши петгодишното надмощие на китайските машини.
САЩ се притесняват от бързото развитие на доставчиците от Китай. Една от тях е Lenovo. Те купиха бившите хардуерни операции на IBM. След тази сделка поведоха класацията със 140 инсталирани суперкомпютърни системи. Фирмите Inspur и Sugon, заеха второ място с 84 и съответно трето с 54.
Официалните лица в САЩ отдавна се притесняват за финансовата стабилност на ключовите доставчици на технологии. „Това беше предизвикателство за Cray“, каза Хорст Саймън, заместник-директор на Националната лаборатория „Лоурънс Бъркли“ в Калифорния. Един от основните клиенти на компанията. „С помощта на HPE, Cray ще бъде конкурентоспособена на международните пазари, където китайските производители са пуснали много системи“, каза той.
„Сега можем да обединим усилия и да постигнем значително по-високи резултати“, каза Антонио Нери
Антонио Нери е главен изпълнителен директор на HPE. Той заяви, че продажбите на компанията му са пет пъти по-високи от тези на Cray, но предлагайки продуктите на Cray в комбинация със съществуващите хардуерни решения от HPE ще бъдат достигнати много повече клиенти.
Cray има 1300 служители и осъществява по-голямата част от производството си във водопадите Chippewa, Wis. Изграждането на чувствителен хардуер на вътрешния пазар е важен фактор за клиентите на федералното правителство. Те са изразили притеснения за възможни заплахи за сигурността, включващи системи или компоненти, произведени в извън страната.
Това си личи от действията на САЩ срещу китайския гигант Huawei, който продава телекомуникационни устройства. Компанията вече е в черния списък и не може да продава продуктите си в САЩ. Най-новите действия от страна на администрацията на Тръмп включват и забрана на американските производители на чипове да продават техните компоненти да Huawei.