По време на тазгодишната технологична конференция HPE Discover в Мадрид, американският технологичен гигант представи уникална според компанията технологична платформа за интегрирано управление на публичен и частен облак. С OneSphere, HPE прави опит да елиминира трудностите при управление на локални, хибридни и публични облачни платформи като обедини управлението в едно табло.
Системата осигурява единна среда за управление на локален или частен и публичен облак, както и разполагането, движението и управлението на традиционни, виртуализирани и контейнеризирани работни среди.
Потребност
В наши дни бизнес организациите се изправят пред предизвикателствата бързо да се възползват от огромния обем информация, свързана с използваните приложения, за да повишат своята конкурентоспособност. Тези нови приложения се създават по различен начин – виртуализирани, контейнеризирани, изградени като микро-услуги – и създават напрежение и сложност в използваните облаците и сайтове.
При представянето на технологията,
старши вицепрезидент и генерален мениджър, отговарящ за софтуер и облак в HPE Рик Луис отбеляза: “Във времената на дигитална трансформация, от едно нещо се нуждая всички бизнес организации – скорост. Скорост при предлагане на нови продукти на пазара, скорост при анализ на данни, скорост в процесите – всичко това може да са факторите, които определят разликата между успех и провал. Най-голямата бариера за постигане на тази бизнес скорост е „сложността“. И за нещастие, светът става все по-сложен, може би по-хибриден. И това, което ние в HPE правим е да създадем продукти и решения, чрез които да направим хибридните ИТ по-прости. Повечето бизнес организации днес разчитат на мозайка от множество частни или публични облачни ресурси. И колкото повече облаци добавяме, толкова повече увеличаваме сложността. Затова ние създадохме HPE OneSphere – инструментът, който ще управлява сложността в организацията.“
Предизвикателствата
Днес управлението на мулти-облачните среди е изключително сложно. Обикновено организациите използват няколко точки на управление, които не позволяват единен цялостен поглед върху използваните ресурси и направените разходи. Традиционните платформи за управление на облачни системи са трудни за настройване и управляване и не обхващат публичен и частен облак. Тези фактори създават затруднения за организациите при вземането на информирани решения, като така възпрепятстват инициативите за цифрова трансформация и оперативната гъвкавост.
Видео: HPE OneSphere in 2 minutes
Мулти-облачният подход на HPE OneSphere означава управление на всякакви публични облачни среди и позволява драстично опростяване на процесите. OneSphere използва различни виртуални машини, независими работни среди и независими от платформи приложения за да даде възможност на потребителите да изграждат хибридни облаци, които да могат да поддържат както традиционните, така и оптимизираните за изпълнение в облак приложения.
Доставяно като услуга, HPE OneSphere осигурява на потребителите единна точка за достъп до всички техни приложения и данни. Чрез него, потребителите могат да изграждат частни облаци и да се свързват с публични облачни ресурси, в резултат на което се създава една виртуална банка от ресурси.
Услугата
OneSphere се предлага като SaaS (software as a service) услуга с плащане според нуждите и цели да представи ИТ активите на организацията като единна виртуална банка от ресурси с поддръжка за развитието на софтуер инженерите, ИT мениджърите и служителите от различните направления в организацията.
Идеята
„Семето“ за OneSphere беше посято още с OneView на HPE – инструменти за управление и автоматика с единен панел за управление за локални сървъри, съхранение и създаване на мрежи. HPE е с разширен обхват, покриващ хибридния ИТ свят, като работи както с публични, така и с частни облаци.
OneSphere е изградено върху модерна архитектура, ползваща контейнер-базирани услуги и Kubernetes архитектура, всички работещи в облак.
То е API базирано и може да се интегрира в различни среди при клиента. Работните обеми могат да се преместват лесно между публичен и частен облак.
Част от предлаганите възможности:
- Поддържане на публичен облак като AWS, Azure, GCP и Cloud28+
- Поддържане на вътрешни локално инсталирани системи
- Сървъри – ProLiants с поддръжка за платформи без операционни системи
- Хиперконвергирани системи – SimpliVity и Synergy
- Хипервайзори – очевидно, vSphere
- Контейнерни среди – Docker Hub, Kubernetes или частни хранилища
OneSphere ще стартира първо с AWS, като след първото тримесечие на 2018 година ще добави Azure и Google Cloud Platform. На арената на системите, разположени на обекта, то ще добави поддържане и за Open Stack, Azure Stack и други видове стек технологии.
За да добави определен публичен облак към OneSphere, потребителят просто се логва в системата и предоставя информация за наличните му разходи като само след няколко минути публичният облак е наличен с включена информация за нивата на потребление и акумулираните разходи.
SimpliVity и Synergy
Разглеждана от The Register демо версия на OneSphere разполага със система SimpliVity, описвана като VM ферма, която е свързана с OneSphere. След като установ свързаност, системата открива и прави налични всички съществуващите VM приложения, шаблони и мрежи.
HPE OneSphere поддържа и Synergy инфраструктура на HPE, чрез който прави налични всички частни облачни платформи. Администратор следва да уточни географското местоположение на HW и виртуалния портал се разполага на място, от където ще осигури връзка между локалната инфраструктура и SaaS платформата.
Сървърите, независими от операционна система, могат да бъдат интегрирани в частен облак с VMware, и да бъдат предоставени на разположение като зона в частен облак.
Потребителски интерфейс
OneSphere разполага с вградени, базирани на роли, проектни работни пространства за съвместна работа, създадени за три вида потребители: ИТ, бизнес потребители и ползватели на ИТ.
Под ползватели се разбират програмисти, специалисти по данни и учени. Администраторите на OneSphere могат да предоставят на всеки екип от потребители техен самостоятелен портал за управление с възможност за ползване от множество крайни „клиенти“.
Брайън Жако, HPE Enterprise Architect, отбелязва: „С използването на каталога на OneSphere, потребителите могат сами да осигурят мулти-мастър Kubernetes клъстър във всеки един регион, независимо дали се намира локално или в публичен облак и независимо от неговия размери.“.
OneSphere може да интегрира и обработва разходи за частни и публични облаци, с разбивка по доставчици на облачните платформи, проекти и тагове и бизнес направления, което улеснява управлението на оперативните разходи.
HPE PointNext
Технологията е поддържана от PointNext консултантски и потребителски услуги, включително услугите Flex Capacity за преобразуване на локални ИТ услуги по наподобяващ облачен потребителски модел, с плащане при ползване.
Рик Люис сподели пред The Reg: „Много клиенти са изненадани от своята сметка за облачната платформа в края на месеца. Ние правим всичко това видимо като им показваме какво е нивото на потребление и какви са разходите.”.
Алтернативите на пазара включват частни облаци от вида „направи си сам“, изграждани самостоятелно от организациите, като те сами „скалъпват“ свой собствен облак, но им отнема месеци да го разработят, а и разходите за поддръжката му са високи, отбелязва Люис, и добавя че конкурентните алтернативи от други технологични компании или „третират локалните и публичните инсталации отделно, или изобщо не се ангажитат с управление на локалните системи“.
В заключение
анализаторите от The Register смятат, че съвременните ИТ са застрашени от превръщането им в един мулти-облачен, разделен, виртуализиран, унищожаващ бюджети хаос, и HPE позиционира OneSphere като начин за овладяване на това само с един панел за управление.
Според тях, OneSphere е опитът на HPE да осигури хибриден облачен контрол за ръководствата на ИТ отделите, управляеми и удобни съоръжения за програмистите и контрол на оперативните разходи за приложенията на отделите на организацията, и всичко това в един-единствен пакет.
Услугата стартира в Обединеното кралство, САЩ и Ирландия през януари 2018 година. Настоящи клиенти на бета версията включват Dreamwork Animation, Hudson Alpha и Opteo Data.