Една от основните теми в масовите медии през последните седмици е свързана със симптомите, които се асоциират с пандемичния COVID-19. Като основни признаци за заболяването се посочат суха кашлица, висока температура и главоболие. Както показва вече натрупалата се статистика обаче, далеч не винаги нещата са толкова прости.

Тестовете, откриващи имунен отговор на организма или реагиращи на части на самия коронавирус, продължават да са най-точният метод за диагностика, докато добрият старт термометър е по-скоро помощник.

Много фитнес тракъри и умни часовници могат да помагат именно в тази насока някои от първите и често незабележими симптоми, които могат да бъдат асоциирани с COVID-19. На базата на тази информация човек може да вземе мерки за безопасност за себе си и за своето обкръжение.

Дори най-евтините носими устройства идват с функция за измерване честотата на сърдечните съкращения (BPM) или по-просто казано – пулса. Съвременните продукти се справят със задачата относително точно и събраните данни показват, че те могат да служат за допълнителен метод за откриване както на грип, така и на COVID-19.

Каква е връзката между пулса и заболяването

При попадане на вирус в организма, имунните клетки стартират защитна реакция, освобождаваща хистамин. Той е с висока активност и един от ефектите му е разширяването на кръвоносните съдове, което води до ускоряване на пулса. По време на борба с инфекции честотата на сърдечните съкращения е повишена, дори при покой.

Връзка между увеличения пулс и вирусните заболявания бе потвърдена в скорошно изследване на американски изследователи от Scripps Research Translational Institute (SRTI), публикувано в The Lancet. Изучавайки данните от 200 хил. души, използващи устройства на Fitbit в продължение на поне 60 дни от 2016 до 2018г., е открита ясна връзка между повишената активност на сърцето и по време на покой заболеваемостта от грип в пет щата (Калифорния, Тексас, Ню Йорк, Илинойс и Пенсилвания). В бъдеще събирането на такава статистика може да увеличи прогнозируемостта на сезонния грип и на мерките при възникване на заплахи от нови епидемии.

Примери

Основателят на услугата Cardiogram Джонсън Ше също дава за пример връзка между пулса и болестта. Когато неговият организъм се е борел с грипа, честотата на сърдечните съкращения по време на сън е била с 10 удара повече от обичайното. След отминаване на болестта показателят се е върнал към обичайното ниво. Редно е да се отбележи, че пулсът се ускорява и при физическа активност и, когато става дума за моментни измервания, този тип информация се оказва много зависима от други фактори.

Резките промени на пулса са по време на сън са добре забележими в графиката на Cardiogram.

Затова в Cardiogram, например, е добавена функция за извеждане на статистика, показваща средна стойност на сърдечната активност по време на сън. Тази информация, въпреки че няма как да служи за основа за поставяне на диагноза, все пак може да помогне за ранно предупреждение за това, че организмът се бори с вирусна инфекция.

В статия, публикувана в HeartRate Monitors USA, се посочва как статистиката, събирана от умни часовници на Garmin, точно е отразила данните на жена, преболедувала грип. Става дума за функция, наречена „Ниво на стреса“, чиято стойност се изчислява чрез анализ на промените на пулса. В течение на пет дни, докато организмът на собственичката на устройството с е борел с инфекцията, нивото на стрес е било стабилно повишено.

Могат ли да помагат часовници със SpO2 сензор

Нивото на насищане на кръвта с кислород (SpO2) може да спадне по време на пневмония – един от най-сериозните възможни симптоми при заразяване с коронавирус. При по-сериозно протичане на болестта биват поразявани белодробните алвеоли, което води до понижаване на кислорода в кръвта и дори развитие на хипоксия. Най-точният уред за измерване на този показател е пулсоксиметърът. SpO2 под 93% е важен показател, определящ необходимостта от хоспитализация.

Някои по-скъпи фитнес гривни разполагат с SpO2 сензор. Могат ли обаче те да се използват за откриване на симптоми, свързани с COVID-19. Отговорът е не. Тези датчици могат да показват кратковременно падане на кислорода в кръвта и могат да бъде ефективни при откриване на смущения в дишането по време на сън. Те обаче не са предназначени за откриване на продължителна хипоксия.

Най-важното

Коронавирусът, който подчини целия свят в началото на 2020г. е коварен не само заради тежките усложнения, до които може да води, но заради неговите твърде разнообразните и нееднозначни симптоми. В огромно количество случаи заразеният изобщо не подозира, че организмът му се бори или вече се е преборил със заразата. В този смисъл всякакви отклонения от обичайните показатели, в това число пулса, трябва да бъдат повод за замисляне дали не става дума за заразяване с COVID-19. Техните промени трябва да бъдат сериозна причина за оставане у дома и самоизолиране.