Стремежът към разработването на все по-малки чипове се сблъсква с много препятствия, включително такива, свързани със свойствата на самия силиции. Докато оптичните връзки биха позволили създаването на по-плътни, по-бързи процесори, елиминирайки проблемите с топлината и енергията, представянето на силиция е много слабо при излъчване на светлина. Или по-скоро беше.

Изследователи от Технологичния университет в Айндховен са разработили първата силициева сплав, която може да излъчва светлина. Научният пробив е базиран на смесица от силиций и германий в шестоъгълна структура.

Учените се стремят към това от около 50 години, коментират от университета, като добавят, че екипът е направил пробива още през 2015 г., но е разкрил резултатите си чак сега, тъй като е имал нужда от време за намаляване на броя на примесите и дефектите.

На първо място, екипът би трябвало да произведе лазер, преди да разполага с технология, която да може да се използва за направа на чипове, и ще мине много време преди да видим технологията интегрирана в реални продукти. Този лазер обаче се очаква да бъде създаден през 2020 г., тъй като сегашният пробив адресира едно от най-големите предизвикателства за технологията. Оттук нататък основното предизвикателство е тя да бъде направена практична.