Електронните подписи (e-Signatures) стават все по-търсени и приложими в глобалния бизнес

Стойността на световния износ почти се е удвоил от 1996 г. насам, което се дължи в голяма степен на интернетa. Днес е по-лесно от всякога да генерираме глобална експозиция за дадена марка. Всъщност, някои от най-известните и глобално успешни фирми в света не са съществували преди 20 години. Китайският производител на смартфони Xiaomi е основан през 2010 г. и сега контролира почти 10% от световните смартфони. Facebook е основана през 2004 г., Airbnb през 2008 г. и Uber през 2009 г.

Силата на световната търговия

Докато споменатите по-горе компании се радват на феноменален глобален растеж, много фирми сега търсят външни пазари за нови продажби. Огромни пазари като Китай, Индия и Южна Америка предлагат на компаниите нови възможности да се възползват от нарастващото население.

Международната търговия не е лесна. Предприятията често намират за предизвикателство да балансират риска от бързото разрастване и поддържане на положителен баланс по фирмените сметки. Това неудобство причинява значителни „болки в развитието“. Въпроси като езикови бариери, различни правни и регулаторни системи и местни митници могат да накарат бизнеса да се замисли върху международните възможности.

Промените от технологията

Технологията може да е ключова промяна в развитието за компании, които искат да се възползват от възможностите предлагани от международната търговия.

Уебсайтовете са позволили на компаниите да имат глобално присъствие още от първия ден. Социалните медии предоставят възможност да се разшири достъпа бързо до няколко езика и да се използват в различни страни и региони. Cloud-базирани инструменти като счетоводни пакети и глобални CRM платформи улесняват компаниите да управляват бизнеса си. Глобалният достъп до валута осигурява ефективен начин за плащане навсякъде по света.

Договорът –  главоблъсканица

Една област, която предприятията често се опитват да дигитализират, е създаването, споделянето и подписването на договори. Бизнеса е изправен пред много и различни трудности през дигитализацията, през която трябва да премине.

E-Signatures са признати със закон по целия свят през последните 20 години. Разполагането на надеждна платформа за електронни подписи за управление на договори и документи може да бъде мощен инструмент за управление на глобални договори.

E-Signatures: Ползите

Основната полза от договорите за електронно подписване е скоростта на доставка. Договорите често са резултат от дълга поредица от преговори. След като всички страни са доволни, че е постигнато споразумение, интересите на всеки е да подпишат договора възможно най-скоро.  

Документите, поддържащи e-Signatures са бързи и лесни за преглед. По-лесно е търсенето във файловете като условията в договора, по-удобно и бързо може да се провери двойно валидността и точността на документа, спестявайки време и усилия. Измененията могат да бъдат договорени и направени в реално време, което позволява на компаниите да работят съвместно.

Традиционните хартиени договори бързо се забравят. Ако има пожар или наводнение в предприятието важни документи могат да бъдат загубени завинаги, което води до административни проблеми за участващите страни. В случаите на договори с електронни подписи, фирмите могат да запазват копия на облак с вградени многобройни архиви и резерви.

Днес, предприятията са насърчавани да обмислят въздействието от техните дейности върху околната среда, договорите с e-Signatures предлагат по-зелен и по-въглеродно неутрален подход към управлението на документи. В комбинация към ползите осигуряват и по-бърз, по-опростен, по-прозрачен и по-малко рисков подход към управлението на договори.

Използването на електронни подписи

Компаниите, които желаят да внедрят използването на e-Signatures, трябва да гарантират, че работят с доверени трети страни. В ЕС правната допустимост на подпис не може да бъде отказана на основание, че тя е в електронен формат. Следователно всеки електронен подпис, направен чрез доверена услуга, сертифицирана от държава от ЕС, има доказателствена стойност в целия Европейски съюз.

През 2014 г. ЕС създаде регламентите за eIDAS. Те определят правилата за законно използване и признаване на процедурите за електронен подпис. Предприятията трябва да гарантират, че техният партньор за електронния подпис покрива тези изисквания.

Заключение

Изграждането на успешен бизнес е достатъчно трудно. Ако една технология може да направи нещата по-гладки, то тогава има смисъл да я използваме. Електронният подпис не само спестява време и усилия на бизнеса, но и улеснява процеса по формализиране на отношенията с нови партньори. В един все по-глобален свят на бизнеса, това действа като лепило, което обвързва бизнеса заедно.