Фалшивите сигнали за заплахи в сигурността се увеличават, което на свой ред създава повече стрес и информационно претоварване сред експертите в областта, пише ITProPortal.
Това показва нов доклад на технологичната компания Neustar, според който 43% от организациите се сблъскват с подобни подвеждащи индикации в над една пета от случаите. Някои компании дори признават, че половината от уведомленията са фалшиви.
Проучвания на заплахите
Проучването показва, че средно около една четвърт (26%) от сигналите не представляват заплаха за организациите и техните системи.
По данни от доклада също така става ясно, че DDoS атаките са основното притеснение на екипите по киберсигурност, следвани от компрометирани системи, рансъмуер и заплахи за интелектуалната собственост. Социалното инженерство междувременно се приема като една от най-бързо разрастващите се опасности, заедно с DDoS и зловредния софтуер, искащ откуп.
С увеличаващото се значение на киберсигурността, компаниите инвестират значителни суми в мониторинг на мрежите и технологии за идентифициране на заплахи. Тези инструменти водят до повишаване броя на сигналите и следователно количеството на фалшиви такива. В 39% от случаите организациите разполагат с поне седем инструмента, а една пета (21%) от компаниите използват повече от 10.
За Родни Джоф, председател на Международния съвет по сигурност на Neustar, ИТ екипите са претоварени с данни, натрупват умора от подвеждащите сигнали и страдат от бърнаут.
„За да се гарантира, че тези ценни служители в своята критична роля могат да разграничат сигнала от шума, компаниите се нуждаят от специален подход да осигурят данни, които предоставят навременна и практическа информация, силно засягаща тяхната собствена организация и индустрия“, коментира експертът.