Според Microsoft Русия представлява по-голямата част (58%) от кампаниите с цел киберпрестъпления, открити през последната година от експертите по киберсигурност на технологичната компания. Докладът посочва, че атаките са насочени предимно към правителствени агенции и аналитични центрове в САЩ. Това се дължи на факта, че ударите вече са ориентирани към усиленото събиране на информация – за сравнение миналата година на този фактор са били посветени едва 3% от нерегламентираните усилия, докато тази година те са нараснали до феноменалните 53%.
Данните са публикувани в годишния Digital Defense Report на Microsoft, като специално внимание се обръща на успешната хакерска кампания SolarWinds, която е помогнала за повишаване на успеваемостта на спонсорираните от руската държава атаки: от 21% през миналата година те достигат до 32% през 2021 г.
Според Microsoft след САЩ любимите мишени на руските хакери са Украйна, Великобритания и други европейски държави, членки на НАТО.
В доклада се посочва, че макар Русия да е на челно място, Северна Корея, Иран и Китай също не изостават по отношение на обема на своите недобронамерени атаки.
Интересното е, че кампаниите са развили стилово своите подходи, особено след като шпионажът вече не е единствената цел за злепоставяне на отделните държави.
„Тенденциите са ясни: държавите все повече използват и ще продължат да разчитат на кибератаки за политическите си цели, независимо дали това е шпионаж, разрушаване или унищожаване“, коментират от Microsoft.
Технологичният гигант очаква повече държави да се присъединят към списъка на тези, които участват в офанзивни кибер кампании, и че техните действия ще стават „по-нагли, упорити и вредни“, освен ако не бъдат взети своевременни мерки.
Освен проследяване на активността и растежа на държавно спонсорираните тролове и личности, докладът на Microsoft, който обхваща периода от юли 2020 г. до юни 2021 г., покрива и тенденциите в киберпрестъпността, сигурността на веригата за доставки, хибридната война и дезинформацията.
Снимка: Pikrepo
Виж още: Няколко мрачни аспекта на изкуствения интелект, които вещаят опасности за човечеството