Системата за наблюдение на купето, разработена от Bosch, открива сънливостта и разсейването на водача. Камерата разполага с изкуствен интелект, като системата е нов етап от развитието на технологиите за автоматизирано шофиране.

За да се избегнат критични ситуации при шофиране и произшествия, в бъдеще автомобилите ще използват сензорите си не само за наблюдение на пътя, но и на водача и другите пътници. „Ако автомобилът знае какво правят водачът и пътниците, шофирането ще стане по-безопасно и удобно“, твърди Харалд Крьогер, член на управителния съвет на Robert Bosch.

Ако водачът задреме или погледне смартфона си само за 3 секунди при скорост от 50 км/ч, автомобилът ще измине 42 метра на сляпо. Много хора подценяват този риск. Международните проучвания посочват, че всяко десето произшествие е причинено от разсейване или сънливост. Новата система на Bosch открива и сигнализира за тази опасност. Камерата е интегрирана във волана и разпознава кога клепачите на водача натежават, кога се разсейва и обръща глава към пътника до него или към задната седалка. С помощта на изкуствения интелект системата прави съответните изводи от тази информация и предприема различни действия – предупреждава невнимателния шофьор, препоръчва почивка, ако той е уморен, дори намалява скоростта на автомобила, като това става в зависимост от желанията на автомобилния производител, а също и от законовите изисквания.

Инженерите на Bosch използват интелигентни алгоритми за обработка на изображенията и машинно обучение, за да научат системата да разбира какво всъщност прави човекът на шофьорското място. При сънливост на водача например системата се обучава, като използва записи на реални ситуации на шофиране и въз основа на изображенията на положението на клепачите и скоростта на мигане разбира колко уморен е водачът в действителност. Ако се налага, системата подава сигнал, подходящ за ситуацията, и активира съответните системи за подпомагане на водача. Предупредителните системи, които подават сигнал при разсейване и сънливост, ще станат толкова важни за в бъдеще, че Европейската програма за оценка на нови автомобили (NCAP) ще ги включи в пътната си карта за анализ на безопасността на превозните средства до 2025 г. Bosch добавя, че само софтуерът в автомобила ще анализира информацията, предоставена от системата за наблюдение на купето, т.е. изображенията няма да се записват, нито ще се изпращат на трети страни.

Системата ще влезе в серийно производство през 2022 г. През същата година ЕС ще задължи автомобилните производители да вграждат като стандартно оборудване в новите автомобили технология за безопасност, която предупреждава водачите при сънливост и разсейване. Според анализа на Европейската комисия, до 2038 г. новите изисквания за автомобилна безопасност ще спасят живота на повече от 25 000 души и ще съдействат за предотвратяването на най-малко 140 000 тежки наранявания.

Мониторингът на купето ще реши един от основните проблем при автономните коли. Ако отговорността за управлението на колата трябва да бъде прехвърлена отново на водача след автоматизирано управление по магистралата, колата трябва да е сигурна, че водачът не спи, не чете вестник, нито си гледа смартфона. „При автоматизираното шофиране колите ще се движат по магистралите без намесата на водача. Те обаче ще трябва да предават обратно управлението на шофьорите си в трудни ситуации като участъци в ремонт или при наближаване на изход от магистралата. За да може водачът да поеме безопасно волана във всеки един момент от фазата на автоматизирано шофиране, камерата ще следи той да не заспива. Ако очите на шофьора са затворени за продължителен период, се чува аларма. Системата интерпретира записите от камерите, за да установи какво прави водачът в момента и дали е готов да реагира. Прехвърлянето на отговорността за управлението на автомобила се прави в подходящия момент при пълна безопасност. Системата за наблюдение на водача от Bosch ще бъде от съществено значение за безопасното автоматизирано шофиране“, добавя Крьогер.

Новата система на Bosch следи не само водача, но и останалите пътници, независимо къде седят. Камерата, монтирана над или под огледалото за обратно виждане, следи цялото купе. Тя вижда, че децата на задните седалки са разкопчали предпазните си колани и предупреждава водача. Ако пътникът, който седи отзад, се е навел много напред, седи под ъгъл или с крака, качени на седалката, въздушните възглавници и обтегачът на колана няма да могат да го защитят добре при злополука. Камерата за наблюдение на купето може да определи в какво положение седят пътниците и да настрои въздушните възглавници и обтегача на колана, за да гарантира най-добрата възможна защита. Системата за наблюдение на купето предотвратява и отварянето на въздушната възглавница на седалката до водача, ако там има кошница с бебе.

Системата се справя с още един проблем – изоставени малки деца в паркирани автомобили. По данни на KidsAndCars.org през 2018 г. в САЩ са починали над 50 деца, защото са оставени в колата за кратко или са се промъкнали незабелязано вътре. Новата система на Bosch може да разпознае тази опасност и да предупреди родителите веднага, като изпрати съобщение до смартфон или осъществи спешно повикване. Законодателите в САЩ също се интересуват от технологични решения за справяне с това предизвикателство, където в момента се обсъжда т.нар. Закон за горещите автомобили (Hot Cars Act).