В началото на този век, Стивън Спилбърг показа една впечатляваща визия за бъдещето със своя филм „Изкуствен интелект“ (от англ. A.I. Artificial Intelligence). Повечето хора гледали филма, през не далечната 2001-ва година, едва ли са си представяли, че изкуственият интелект ще бъде реалност толкова скоро. Последните години обаче, ние използваме подобен тип технология дори в ежедневието си, а в близкото бъдеще става все по-вероятно да видим момче като „Дейвид, чиято любов е истинска, но той не е“.

Какво е A.I. (Artificial Intelligence)

Изкуственият интелект е технология, която може постоянно да се развива. IT решение, създадено да оперира по начин, който имитира хората. Нашият мозък има способността да учи и запаметява информация. При изкуствения интелект е същото, но „мозъкът“ се нарича Big Data. На практика AI може да научи всичко за нашия свят, стига да има къде да събере цялата тази информация.

Много от нас вече използват изкуствения интелект в ежедневието си. Виртуалните асистенти в телефоните и компютрите ни като Siri, Google Now, Cortana са такъв пример.

Голямата промяна

Светът ни никога не спирал да развива. Ако погледнем назад във времето, можем да видим кои открития на човечеството са генератор на огромни промени. Помислете къде щяхме да сме, ако все още не сме открили огъня, барута, двигателите с вътрешно горене, електричеството и т.н. Всички тези неща са част от еволюцията на нас хората. Сега AI прави подобна мащабна трансформация в много сектори. Например, преди време нов изкуствен интелект диагностицира рак в няколко случая 50% по-точно от експерти в областта, а автономните камиони се очаква да бъдат част от пътищата ни до осем години.

Етапи на развитите

Опитите в изкуствен интелект продължават от десетилетия, но последните 5 години се забелязва огромният пробив. Новите чипове и технологии, наричани невронни мрежи на изкуствения интелект могат да обработват данни много по-бързо и качествено от традиционните алгоритми. Промяната идва след огромни инвестиции на технологични гиганти като Google, Microsoft, HPE, SAP и други

Запознайте се с Libratus: Изкуственият интелект, който победи най-добрите покер играчи в света. 

AI не идва с внезапна революция, но технологията ни показва потенциала си за развитие. Днес изкуственият интелект основно означава изпълнението на дадено решение от А до Б. Например една платформа може да разбере дали един имейл е спам или да разпознава какви са предметите на снимка. Това не е близо до човешкия интелект, но с течение на времето специалистите са убедени в бързия напредък и достигането на човешко ниво в изпълнението на много задачи. Пречките за съвършеното развитие са основно две. Първата е огромният размер на данните, който трябва да се обработва и съхранява. Втората се нарича критичност, специфичната човешка черта, която ни отличава от машините.

Човекът ли е най-добрият учител на машините?

Специалистите казват, че хората не са най-добрите учители. Един от примерите, които показват е чатботът на Microsoft, който се превърна в нацист, защото използваше думи от мрежата (форуми на неофашистки организации) без контекст. В друг случай, AI участваше в журирането на конкурс за красота и постоянно избираше белия цвят на кожата. Това се случва, защото цялата информация, която машините използват за обучение е формирана от нашето общество. За наистина обективен изкуствен интелект е нужно всички тези предразсъдъци да бъдат филтрирани, което само по себе си пак е предразсъдък.

Заплаха ли е A.I. (Artificial Intelligence)

Отглеждането на изкуствен интелект е като формирането на представата за света в първите седем години на едно дете. Информацията и средата в която ще бъдат натрупани знания е от изключително значение.

Изкуственият интелект не е зъл, но той може да бъде направен такъв. Трудно се убеждават хора, които си представят бъдещи Терминатори и машини поробители от „Матрицата“, но AI се създава с цел да помага на човечеството, а не да вреди.

Според Стивън Хокинг „Суперинтелигентният AI ще бъде много добър в изпълнението на целите си, но ако тези цели не съвпадат с човешките, ще имаме големи проблеми“. Неговите думи подсказват колко са важни „първите 7“ в изкуствения интелект или иначе казано – създателите на такъв тип технология трябва да поемат отговорност по възпитанието й.