В оригиналния Blade Runner (1982), където действието се развива през 2019 година, технолозите вече бяха създали клонинги на човешки същества и летящи автомобили. Съмнявам се, че ще постигнем това до 2019, но не сме много далеч от тези постижения. Изкуственият интелект (AI) вече е неразделна част от живота на повечето от нас през 2017 година. Използваме го в дома и офиса, повечето случаи без дори да го осъзнаваме.
Въпреки, че някои технологични гурута илюстрират големи идеи за футуристичното бъдеще на AI като machine learning и автономни автомобили, аз смятам, че е много по-вероятно да срещнем AI в следните пет сфери от обществения живот през 2018 година.
Управлявани от данни машини
Може да не звучи секси, но върху това ще работят повечето компании в областта на AI през идващата година. С непрекъснатото увеличаване на потока от данни, създавани от интернет на нещата (IoT), бизнес организациите ще използват machine learning за да обработват и анализират информацията от тези данни. Machine learning не е просто нещо полезно, което е хубаво да имаме – това е задължително условие за развитие. Единствено по този начин компаниите могат да извлекат същественото от обемите структурирани и неструктурирани данни. Всъщност, бих казал, че всяка компания без AI стратегия за своите данни, може спокойно просто да ги премахне, защото би било наистина непостижимо за човек да ги управлява. А ако нямате AI стратегия, не се притеснявайте – Forrester предвижда, че до 80% от компаниите ще разчитат на някаква форма на „анализ като услуга“ през 2018 година.
В помощ на хората
Хората просто не могат да смогнат на скоростта, с която технологията и изискванията на клиентите се развиват. Затова и много повече бизнес организации се стремят към овладяване на възможностите на чатботите и други подобни виртуални асистенти. Целта е да могат да управляват ежедневните си процеси. През 2020 година анализаторите очакват около 85% от комуникациите с клиенти да бъдат управлявани от AI.
В близко бъдеще е по-вероятно да видим повече усилия към развитие на чувствителността на ботовете, което да позволи на хората да им прехвърлят още повече задължения. Не говоря единствено за бизнес организациите. Наскоро Alexa на Amazon започна да прави синхронизация с Outlook и Google за да помага на семействата да се справят с тяхното напрегнато ежедневие. В същото време, нов виртуален асистент от X.ai наречен Amy може да отговори на съобщения и обаждания без дори да уведомява изпращащия, че е бот.
Siri и други технологии ще ни чуват по-добре
Да, познавам неприятното усещане за гласово съобщение, на което трябва да редактирате почти всяка дума, защото Siri не го разбира. Предполагам, че вече идва времето, когато ще усвоим гласовите технологии. Ще ни позволяват да комуникираме неусетно и независимо от използваните езици. Това е невероятно важно не само за бизнеса, но и в ежедневието. Amazon вече обучава Alexa да разпознава гласови модели, които може да посочват към самоубийство. Един ден, ботовете ще могат да правят психологически сеанси или да бъдат приятели на тези, които се чувстват изолирани.
Умната автоматизация продължава
Обърнали ли сте внимание на реда на предлаганите от Amazon абонаментни услуги? Когато купувате ежедневни продукти, тя всъщност автоматично пълни кошницата ви, за да планира регулярна покупка на тези продукти, независимо дали това са хартиени кърпи, перални препарати или кучешка храна. Така както AI вече преобрази маркетинг индустрията със своята способност да персонализира кампании и дори да ги адаптира в реално време, ние ще продължим да наблюдаваме как AI създава умна автоматизация в още по-широк кръг индустрии – от търговията на дребно и доставка на продукти до сервизно обслужване, енергийно потребление и много други.
Ще продължи проникването на AI
Докато технологията продължава да се развива, инженерите намират все повече нови приложения, във всички аспекти на живота ни. Да, роботите и автономните дронове са готини, но нещата, които откриваме днес и през 2018 година са наистина впечатляващи. Те имат силата да премахнат голяма част от неприятните задължения от личното ни и професионално ежедневие – нещо което всеки от нас би желал след още една отминала година на технологични нововъведения.
По материали от Forbes