По-рано тази година, изкуствен интелект на име Libratus победи едни от най-добрите покер играчи в света. Libratus има много по-голям потенциал от това просто да бъде най-добрия в една математически предизвикателна игра на карти. Той има потенциала да отговори на една от най-сложните и предизвикателни въпроси за същността на Вселената.

На латински Libratus означава балансиран и изкуствен интелект. Програмиран е върху суперкомпютър Bridges, част от Pittsburgh Supercomputing Center, който е изграден от HPE и използва HPE Apollo 2000, HPE ProLiant DL580, HPE Integrity Superdome X и HPE ProLiant DL380 сървъри.

Защо създателите му демонстрират неговите възможности именно в известната игра на покер?

Texas Hold ‘Em е перфектният пример за задача с много вероятности и непълна информация. Заради тази характеристика, в последните години Texas Hold ‘Em се превръща в любимата игра на специалистите по изкуствен интелект. Възможностите при игра на Texas Hold ‘Em са повече от атомите във вселената и то при непълна информация. Това привлича Лив Бории, астрофизик и професионален покер играч, към възможностите на AI (изкуствен интелект) за решаване на фундаментални въпроси, които човешкият мозък трудно може да обхване.

Полезен в много области

Решаването на проблеми с много вероятности и непълна информация са много подходящи в области като бизнес преговори, военни стратегии, киберсигурност, климат или медицина. Там, където информацията е непълна или отсрещната страна използва дезинформация.

Ръководителят на факултета по компютърни науки в CMU Франк Пфенинг например посочва влиянието, което една AI технология като Libratus, която може успешно да блъфира, да има в други сфери, характеризиращи се с непълна информация: „Развиването на AI, който може да блъфира успешно е огромна научна стъпка и може да има множество приложения. Представете си, че телефонът ви би могъл един ден да преговаря за цената на нов автомобил, който искате да закупите, вместо вас. Това може да бъде само началото.“

Суперкомпютърът

Когато не е използван, за да побеждава хората в игра на карти, Bridges влиза в употреба за около 650 проекта с над 2 500 души. Приемете Bridges като суперкомпютър наемник – научни работници от цялата страна го използват, за да търсят отговори в сектори като геномика и други приложения на machine learning.

Мнението на учените

Чрез Libratus, проф. Сандхолм доказва, че алгоритмите могат да правят по-добри, нееднозначни решения от хората в една специфична област. Libratus и подобните на него системи са интелекти с широко предназначение и Сандхолм вижда множество потенциални приложения: „В един нов проект, ние управляваме еволюцията и биологическата адаптация, за да преборим бактериалните инфекции. Приемете инфекцията като опонент спрямо който вие предприемате последователни действия и решения, точно както в една игра.“ Според професора, такива алгоритми може да имат успешно приложение при лекуване на ракови заболявания, както чрез оптимизиране на използваните медицински методи, така и чрез създаването на нови.

Изкуственият интелект се учи и при загуби и при победи. А загубата на четирите покер звезди, всъщност може да доведе до големи победи за цялото човечество.