Темата Изкуствен интелект (AI) достигна супер популярност по време на тазгодишния Световен икономически форум в Давос.
Употребата на Изкуствен интелект беше на езика на почти всеки корпоративен директор и обществен лидер, който посети годишната конференция в Давос, Швейцария. Само в един ден, терминът „изкуствен интелект“ се появи в повече от 20 заглавия и репортажи на Bloomberg от конференцията.
Британският министър-председател Тереза Мей обяви създаването на нов правителствен център за етическите въпроси при използването на изкуствен интелект (AI), а френският президент Емануел Макрон обяви пакет от 10 милиарда евро за инвестиции в технологии като AI.
AI ще бъде по-важен за човечеството от огъня или електричеството, казва изпълнителният директор на Google – Сундар Пичай. Основателят на Alibaba Джак Ма предупреди, че изкуственият интелект и роботите ще „унищожат много работни места“ и може да са причината за трета световна война: „Всяка технологична революция е правила света по-нестабилен.“
Кай-Фу Лий, бивш директор на Google за Китай, говори за друг вид екзистенциална заплаха от изкуствен интелект – страхът да не го пропуснем. Бизнес лидерите не би трябвало да позволяват на отделите по човешки ресурси да им пояснява как не могат да си позволят високите заплати на специалистите по изкуствен интелект: “Трябва да се направи необходимото за поне един човек с подходящото ноу-хау.“
Йохан Аурик, управляващ директор на консултантите от A.T.Kearney, твърди, че AI би могъл да автоматизира голяма част от процеса на взимане на решения в корпорациите. Повечето мениджъри прекарват време в административна координация и контрол, не стратегическо мислене или решаване на проблеми. Повечето от тези административни задачи биха могли да бъдат изпълнявани от изкуствен интелект, смята той.
Ако това се случи, какво биха правили мениджърите със своето свободно време? Вероятно ще прекарват още повече от него на конференции като тази в Давос.
Още по темата за изкуствения интелект, чуйте в подкаста:
https://megaphone.link/BLM1253678404