Много иновации се очаква да се случат в света на технологиите през 2018 година, но сред най-значимите е интернет на нещата или IoT.
Интернет на нещата (IoT) е:
IoT е мрежата от физически устройства, автомобили, домашни уреди и други предмети, в които е вградена електроника, софтуер, сензори, задвижващи механизми и свързаност, което позволява на тези предмети да се свързват един с друг и да обменят данни. Всяко устройство е уникално разпознаваемо чрез вградената си компютърна система, но е способно да работи като част от съществуващата интернет инфраструктура.
Експертите предвиждат, че през 2020 година IoT ще включва около 30 милиарда устройства, а глобалната пазарна стойност ще достигне $7.1 трилиона.
Сигурността е най-критичния фактор
IoT позволява на устройствата да бъдат разпознавани или контролирани дистанционно в съществуващата мрежова инфраструктура. Така се създават възможности за по-близка интеграция на физическия свят с компютърните системи и се допринася за подобрена ефективност, точност и икономическа полза към вече намаляващата човешка намеса. Когато към IoT добавим сензори и системи за задвижване, технологията се превръща в клон на по-основния род кибер-физически системи, който включва технологии като интелигентни електрически мрежи, виртуални електрически централи, умни домове, интелигентен транспорт, което води до умни градове.
В този контекст, сигурността е потенциално най-голямата слабост на IoT. Разбира се, сигурността е и най-големият риск като цяло за IT, така че няма съществена разлика тук.
В eWeek попаднахме на водещи бизнес и технологични лидери , които споделят предвиждания за развитието на IoT през 2018 година:
Пол Мартини, CEO и съосновател, iboss: Подобрената IoT сигурност ще е водеща.
“Индустрията ще продължава да бъде атакувана от IoT ботове и вируси. 2018 ще бъде годината, в която бизнес организациите и доставчиците на услуги най-накрая ще осъзнаят, че не могат да очакват производителите на устройства да подобрят сигурността и ще поемат инициативата да защитят мрежите си срещу компрометирани устройства. Нови компании ще въведат решения за мрежова сигурност, които са проектирани специално за защита на голям брой свързани устройства.“
Джейкъб Лавлес, основател на Edgemash: Интернет ще се счупи (отново) заради проникването на свързани устройства и използването на услуги от трети страни.
„Интернет става все по-крехък поради своя растеж и сложност и все по-централизиран, поради все по-големите доставчици на интернет. През 2017 година Google и Level-3 причиниха срив за милиони потребители. BGR (Border Gateway Protocol) е 29-годишен протокол, който е гръбнака на интернет. Увеличаването на броя свързани устройства (мобилни и IoT) и глобализацията на потреблението на съдържание започват да показват пропукване в оригиналния дизайн. В допълнение, след като потребителите все повече разчитат на услуги SaaS и IaaS от трети страни, които от своя страна зависят от други доставчици на услуги, ще се увеличава броя на мащабни сривове когато големи централизирани доставчици като AWS имат проблеми.“
Джейсън Андерсен, Stratus Technologies мениджър за индустриален IoT и изкуствен интелект:
Коя беше най-голямата изненада в IoT през 2017 година?
Андерсен: „За мен най-голямата изненада беше колко дълго време отне на всички да осъзнаят ролята и важността на edge computing и неговото индустриално IoT приложение. Погледнете някои от най-големите облачни организации – дори те много внимателно подхождат към това, което качват в облака, в центъра за данни или в крайно устройство. Процеси с по-малко свързаност не би трябвало да усетят разлика и предимството за тях ще бъде способността да предоставят възможностите на облака на техните локални крайни устройства.“
Какво виждате на хоризонта през 2018 година за IoT:
Андерсен: “Технологичните компании използваха изминалата година за да стимулират популярността и въвеждането на edge computing, което означава,че през 2018-а ние ще видим по-малко бариери за въвеждането и по-голямо желание за планиране на инвестиции в областта. В тази връзка, ние все още сме в ранните стадии на навлизането на edge computing и очакваме множество препятствия. 2018 ще бъде годината на етапа опит и грешка при edge computing, поради липсата на добри практики за въвеждането на технологии, които да позволят лесна инсталация.“
Ричард Форд, главен учен във Forcepoint: IoT не е заложник на, а вече е инструмент на големият пробив.
„Разрухата на нещата” ще се случи. Масовото въвеждане на IoT устройства в потребителския и бизнес свят, в допълнение към лесния достъп до тези устройства и липсата на мониторинг, ги прави лесна мишена за кибер престъпниците, които искат да ги държат като заложници или да имат дълготрайно, устойчиво присъствие в мрежата. Но въпреки, че ransomware за тези устройства е възможен, не смятам, че е много вероятен през 2018; една нова заплаха, която ще се появи през 2018 е „разрухата на нещата“. С увеличаването на разрушителните възможности не IoT и достъпа до огромни обеми от данни, може да очакваме атаки в сигурността и нови заплахи като MITM – човек-в-средата.“
Сам Елиът, директор сигурност на продуктите в Bomgar: Аспектите на сигурността на IoT са съществени:
„IoT ще продължи да бъде проблем, докато заплахите в областта на сигурността се увеличават в размер и обхват. Дори след като хората стават все по-запознати с рисковете на сигурността, а инженерите работят по-усилено от всякога за да обезопасят свързаността, в много случаи сигурността въобще не се взима в предвид или е дискутирана в края на проекта. И когато ботнетът пристигне, такъв като Reaper, ние нямаме идея колко голям е той или мотивите зад него или какво е заразено. Неща като умните играчки или следващото готино свързано устройство правят задачата още по-сложна.“
AT&T: Ще престане практиката за просто трупане на данни.
„Благодарение на проникването на данните, породено от IoT и дигиталната трансформация, старият модел на просто акумулиране на данни е отминал. Ние сме на пределната точка на управление на разходите за съхранение на данни в организацията. Много компании проучват как може да извлекат финансови ползи от своите данни и поглеждат към облака – в много случаи с мулти-облачен подход – за да запазят конкурентоспособност и посрещнат непрекъснато променящите се бизнес нужди.“
Сундара Раман, старши телеком инженер, Teradata: Телекомите ще предложат цялостни IoT услуги.
„Благодарение на природата на техния бизнес, телекомите имат по-голяма гъвкавост и устойчивост при предлагането на услуги в различни ценови сегменти. Поради тази причина, телекомите са най-добре подготвени да се възползват от IoT през 2018 година чрез предлагане на цялостни услуги като комуникация, обработка на данни от сензори в облака, анализ на Big Data в сектори като здравеопазване, минно дело, автомобилна индустрия и доставка на електричество.“
LogRhythm Labs: IoT устройствата ще станат по-честа цел на ransomware атаки и кибер изнудване.
„Ransomeware ще продължи да бъде популярна хакинг тактика. Хакерите ще разширят дейността си към нови цели и ще повлияят на ежедневната употреба на IoT.”
Тоби Олшанецки, съосновател и CEO на proofV: Не отписвайте търговията на дребно от IoT.
“Всички ние знаем за лошото състояние на днешната традиционна ритейл индустрия. Независимо от това, предприемчиви бизнес лидери инвестират в технологии като видео наблюдение, IoT сензори и POS системи, както и аналитични методи за увеличаване на продажбите и приходите от настоящите клиенти.“
Брус деГрация, директор на програмата и асоцииран професор по киберсигурност в University of Maryland: все по-широката употреба на IoT устройства и системи ще доведе до по-голям фокус към сигурността.
„Все повече устройства ще бъдат свързани през 2018 година, но сигурността все още ще бъде пренебрегвана. Всички ние сме чували за IoT устройства като хладилници и перални, но необезопасените детски играчки и други малки устройства ще са следващото предизвикателство.“
Д-р Уолтър Бомир, директор на отдела по кибер сигурност в Boston Consulting Group и д-р Щефан A. Дойчер, директор глобални предизвикателства в отдела по кибер сигурност в Boston Consulting Group: Ще се увеличават атаките.
„Ние предвиждаме увеличаване на атаките с увеличаване на броя на IoT устройствата и дигитализацията в повечето индустрии. Хората ще използват напреднали технологии като изкуствен интелект и machine learning и при защита и при атака…реално стартирайки надпревара в кибер въоръжаването.
Колин Бийни, директор енергетика&комунални услуги в IFS: Енергийната индустрия става все по-умна с развитието на AI и IoT.
“С контрола на потребителското търсене върху предлагането и ценообразуването на енергийните ресурси, IoT, machine learning и AI ще добавят ново измерение в индустрията, не само от гледна точка на процесите на компаниите, но и в самите продукти и домовете ни. За енергийните играчи 2018 година ще бъде ключова за откриване на баланса между изискванията на потребителите за повече гъвкавост и контрол върху разходите и предлаганите нови продукти и услуги и ценови модели, базирани на възобновяемите източници на енергия и нови технологии – тези, които успеят в това начинание ще бъдат печелившите.“
vXchnge: Надеждност и сигурност ще са критични.
„IoT устройствата трябва да бъдат обезопасени и ще влияят на центъра за данни, но основният проблем е колко сигурни и надеждни ще бъдат центровете за данни. Те ще станат по-умни при осигуряване на сигурност на IoT устройствата на ниво платформа и ще се фокусират повече върху мрежовата свързаност и повишаване на нейната скорост.“
И да обобщим: Сигурността ще е най-голямото предизвикателство. Иначе рискуваме от Интернет на нещата да се получи Разрушител на нещата. Вероятно такива проблеми са срещали и автомобилните производители за сигурността на пътниците. Това е поредната част, с която развитието на нашия свят трябва да се справи.