Дългосрочни стратегии при компютърните технологии

Гигантът Intel преживя трудни времена, когато бяха разкрити пробиви в сигурността на процесорните архитектури. При изказването си по време на CES 2018, изпълнителният директор на Intel Браян Крцанич обеща бързо решение на този проблем и отново отбеляза, че масовият компютърен потребител няма да бъде драстично засегнат.

По-важното при изказването бе погледът на Intel за бъдещето. Два нови процесора, единият невроморфен, който наподобява човешкия мозък, а другият 49-кубитов за квантов компютър, илюстрират визията на Intel за надмощие в наближаващата компютърна революция. Intel доминира в ерата на персоналния компютър и конвенционалните процесори и днес компанията цели да постигне същото, независимо какво ще й се изпречи в бъдещето.

Следващото ниво на изкуствения интелект (AI)

Intel изпусна влака при компютаризацията на изкуствения интелект. Стандартните процесори, дори супер бързите многоядрени като Xeon, не са равностойни на тези с по-подходяща архитектура за работа с изкуствен интелект. Графичните процесори (GPU), като тези на пазарния лидер NVIDIA, предоставят много изчислителна мощ, както в процеса на обучение на AI системи, така и при използването на тези системи в работен режим.

Intel опита да настигне конкуренцията като предложи различни варианти на своите Xeon Phi процесори, които разполагат с голям брой стандартни x86 ядра. В същото време, компанията изгражда свой отделен бизнес за графични процесори, с очевидната цел да ги използва в центрове за данни, които работят с изкуствен интелект. Но на този етап тези усилия не са повлияли на доминацията на NVIDIA.

Loihi, невроморфният процесор на Intel, би могъл да бъде революционен, ако компанията успее успешно да пласира технологията на пазара. Докато AI процесори като тези на NVIDIA използват софтуер за невронни мрежи, който се опитва да наподобява работата на човешкия мозък, невроморфните процесори като Loihi са проектирани на хардуерно ниво да наподобяват човешкия мозък. Intel твърди, че Loihi използва около 0.1% от енергията на конвенционалните процесори.

Intel не са единствените, които работят върху невроморфните процесори. IBM представи свой подобен процесор през 2014 година. В своя най-нов вариант, TrueNorth използва само 70 миливата електричество, за да симулира един милион неврона.

Реалното приложение на тази технология може да бъде реалност след години, но по всичко личи, че бъдещето на процесорите за AI ще бъде доминирано от специализирани процесори. Невроморфните процесори, или друг вид чип, специално създаден за AI, имат потенциала да заменят GPU в бъдеще.

Квантовият компютър

С още по-далечен поглед в бъдещето, Intel разкри и процесор за квантови компютри с 49 кюбита (от англ. Qubit, q-bit: квантов бит). Квантовите компютърни технологии използват странните закони и процеси при квантовата механика. Докато един бит във всеки един момент е винаги в едно от двете си възможни състояния, кюбитът е в някаква комбинация от две възможни състояния.

Тази неопределеност дава възможност за драматично ускоряване на някои компютърни процеси, но и генерира грешки, които на този етап правят квантовите компютри неизползваеми за реални приложения.

Квантовият процесор на Intel, с кодовото име Tangle Lake, поставя компанията в състезанието за изграждане на реален квантов компютър. IBM разкри свой прототип на 50-кюбитов процесор през 2017 година и Google също работи върху такъв. Но отново, най-вероятно ще минат много години преди тези технологии да бъдат успешно реализирани.

Дългосрочната игра

Стратегията на Intel за изкуствен интелект се разви значително чрез Loihi. Компанията атакува този пазар от различни посоки чрез Xeon Phi, своите GPU процесори, процесорите Nervana, които придоби чрез закупуването на друга компания и сега чрез невроморфните процесори. Точно кой вид процесор ще спечели на пазара за AI процесори е неясно на този етап, но Intel инвестира в различни технологии с потенциал.

Колкото до квантовите технологии, можем само да спекулираме за потенциала на технологията. Въпреки че може да отнеме много време до успешното им въвеждане на пазара, чрез Tangle Lake, Intel се бори и в това състезание.