Все повече градове по света чувстват въздействието на изменението на климата. Затова са необходими жизнеспособни нови решения за ежедневните дейности на хората и бизнесите. Транспортът е една от основните области, на които трябва да се обърне внимание. Транспортът е един от най-големите консуматори на енергия сред всички сектори на икономиката.
През януари Virgin Hyperloop One (VHO), американска компания за транспортни технологии, предизвика голям шум в медиите. Тя обяви, че системата й може да бъде захранвана изцяло с електроенергия , с нулеви емисии.
В изявление, направено преди Световната среща на високо равнище за енергията и по време на участието си в Седмицата на устойчивостта в Абу Даби, компанията заяви, че е възможно да се използват слънчеви панели, които да покриват трасето. Така скоростният влак ще се задвижва мрежа с нулеви вредни емисии. Той ще бъде на практика въглеродно неутрален.
Плановете за ултра-високоскоростни влакове като Hyperloop вече не са новост, но според VHO, технологията ще позволи придвижването да бъде много ефективно. Пътуването ще се случва по начин, какъвто никоя съвременна технология не може да постигне.
Най-енергийноефективната форма на масов транспорт
Трябва да се има предвид, че проектът на VHO е в съответствие с Федералната енергийна стратегия на ОАЕ 2050, която подкрепя увеличаването на дела на чистата енергия в общия енергиен микс: от 25% до 50% до 2050 г. Освен това технологията ще намали въглеродния отпечатък на генерирането на енергия със 70%. По този начин ще се спестят 190,5 млрд. долара до 2050 г., казва Хардж Даливал, управляващ директор за Близкия изток и Индия във Virgin Hyperloop One.
„Реалността е, че Hyperloop ще бъде най-енергийноефективната форма на масов транспорт в света”, казва той пред Big Project ME. „Изчисляваме, че на база пътник, Hyperloop е почти четири пъти по-енергийноефективен от Amtrak, до 50% по-енергийноефективен от високоскоростна железопътна линия и до 10 пъти по-енергийноефективен от летенето със самолет. Комбинирайки ултраефективен електродвигател, магнитна левитация и среда с понижено налягане, системата ни е от пет до десет пъти по-енергийноефективна от самолета. Влакът може да върви по-бързо от коя да е високоскоростна железопътна линия, използвайки по-малко енергия”.
„Когато добавим факта, че системата ще бъде „по заявка”, директно до местоназначение, ще използва „големи данни” от интелигентните градски среди и прогнозни алгоритми, за да предвижда в реално време нуждите и търсенето, и ще посреща търсенето на превозни средства, това я прави високоефективна както от гледна точка на използването на енергия, така и откъм експлоатационни разходи. Няма да има повече системи, които работят с недостатъчно използване по време на периодите на слабо натоварване”, категоричен е Хардж Даливал.
Предимствата на Hyperloop се увеличават с увеличаването на скоростта. Разликата е особено видна, в сравнение с други технологии за високоскоростни наземни транспортни системи. Така например Chuo Shinkansen – японската маглев линия. Тя понастоящем се строи между Токио и Нагоя – е „с максимална скорост от 500 км/ч. Това е наполовина на скоростта при Hyperloop, но използва около 33% повече енергия”.
В подкрепа на възобновяемата енергия
„Всъщност ние вярваме, че инфраструктурата на Hyperloop може да подкрепи и развитието на възобновяемата енергия чрез интегриране на слънчеви панели в цялата система. В зависимост от климата, интегрирането на слънчевата енергия може да генерира две трети от планираните енергийни нужди на системата. В наситения със слънце Близък изток нашата система може да бъде напълно изключена от мрежата”, подчертава Хардж Даливал.
Освен, че може да се захранва изцяло от „собствена”, възобновяема енергия, Hyperloop ще има много по-голямо въздействие от това просто да превозва хората супер-бързо. „Hyperloop е нещо повече от просто возене от А до Б изключително бързо и ефективно. Системата ще отключи огромен икономически, социален и човешки потенциал. Тя ще промени съществено бариерите на разстоянието и времето”, казва Даливал.
Огромен потенциал
И ако подобна транспортна технология може да превозва 45 милиона пътници годишно само в региона на Близкия Изток, то какво остава за потенциала й за транспорт на стоки в региона. Какво би означавало това за икономическото развитие на различните региони по света?
Потенциалът е огромен и не е случайно, че инициаторите на проекта вече работят в партньорство с ECA. Проучването на центъра за върхови постижения в страната е установило, че Hyperloop ще създаде повече от 124 000 високотехнологични работни места. Това ще подкрепи технологичния сектор и ще доведе до около 4 милиарда долара ръст на БВП до 2030 г.
Разбира се, технологията ще работи в синхрон с другите системи за транспорт, особено модерните такива – например, дроновете. Автономните превозни средства ще имат своята роля в транспортния микс на бъдещите градове и региони. Напредничавите градове вече изследват тези предизвикателства и правителствата, изграждащи градове на бъдещето, разбират, че новите технологии не е задължително да се вписват в сега съществуващите процеси.
„Решаващо е да работим заедно с местните власти, за да се намери път напред. Той трябва да гарантира безопасността, като същевременно позволява иновациите да продължат напред”, казва Даливал.