HPE ще представи споделен „дневник“, работещ върху платформата Integrity NonStop. Наречено Mission Critical DLT, решението дава възможност на големите финансови организации като банки и застрахователни компании да постигнат по-добри резултати, сигурност, гъвкавост и устойчивост.
Клиентите на HPE работят с блокчейн от няколко години, разказва Рафаел Дейвисън, глобален директор за блокчейн в HPE:
“Нашите клиенти опитват с блокчейн от две или три години, особено в сектора на финансовите услуги, които са водещи при инвестициите и нивото на експериментиране. С някои изключения, платформите са все още недостатъчно развити, но банките харесват потенциала на блокчейн да постигнат чрез него резултатите, които очакват.“
Повечето организации все още проучват начините, по които блокчейн може да им помогне, правейки пилотни проекти и изследвания, казва той. Клиентите на HPE виждат три опции за блокчейн – Corda от R3, която е вече на три години; Ethereum, който няма все още точна спецификация и Hyperledger Fabric.
През месец юни 2017 година, HPE създаде партньорство с R3 за да въведе Corda в критичните системи, предлагани от технологичната компания. От тогава HPE работи с R3 Corda, която финансовите институции използват за извършване на транзакции. Mission Critical DLT на HPE осигурява, че независимо какво се случва с инфраструктурата, това не води до загубени транзакции. Незавършените транзакции могат да бъдат запазени и извършени когато системата отново работи, пояснява Маркус Огурек от глобални финансови услуги и застраховане в HPE. Технологията ще е налична в началото на настоящата година.
„Обикновено, ако има проблем с ИТ инфраструктурата, транзакциите, които са извършвани в този момент са загубени без начин да бъдат възстановени.“, пояснява той. „Провалените транзакции, които водят до загубени приходи и недоволни клиенти, определено не са желани от банките. Освен това, блокчейн може и да намали техните разходи. Днес те използват много посредници при системите за разплащания, но блокчейн би елиминирал нуждата от много от тях.“
HPE предлага Mission Critical DLT и в облака и локално.
„HPE е един най-големите партньори на Microsoft. Ние обичаме Azure и имаме хиляди служители, които познават технологията.“, казва Дейвисън. „Хибрид е важната дума за нас – част от хибрида означава локални инсталации и аз смятам, че при някои случаи ще има нужда от възможностите, които локалните решения предлагат.“
HPE проектира сървърите и инфраструктурата по такъв начин че да може да оптимизира хардуера за блокчейн, независимо къде клиентът желае да използва компютърна мощ или пък да го мигрира от локална инсталация към частен или публичен облак.
За да помогне на финансовите организации да разберат потенциала и предизвикателствата пред блокчейн, HPE организира тридневни хакатони, където инженерите от финансовите институции могат да работят с HPE експертите по конкретни казуси на приложение и реализиране на концепции като в същото време развиват по-добро разбиране за дизайна на системата и нейната архитектура.
„Ако желаете да въведете локално DLT, има само едно подходящо място и това сме ние.“ Потребителите могат да експериментират с концепции в облака или да управляват HPE решението върху колкото желаят публични облаци. Според Дейвисън финансовите компании ще взимат решение за блокчейн инфраструктура през 2018 година с очакване за въвеждане през 2019 или 2020-а.
Въпреки че споделените записи и блокчейн са термини използвани взаимнозаменяемо, R3, консорциумът с най-много компании (повече от 100), отбелязва съществени различия между блокчейните и своята Corda платформа, която е развита от водещите глобални банки за да бъде най-подходяща за финансови услуги. Corda е ограничена за одобрени участници, което често е наричано блокчейн с позволение.
Ричард Г. Браун, главен технологичен директор на R3, отбелязва особеностите в блог пост.
„Corda е споделена платформа за записи, проектирана от нулата за запис, управление и синхронизиране на финансови споразумения между регулирани финансови институции“, се казва в поста, като взаимоотношенията между финансовите компании взимат формата на писмени договори.
Транзакциите чрез блокчейн са дефинирани от „умен“ договор, който определя процеса на транзакция и идентифицира страните, упълномощени да участват в него, описва Дейвисън. Този протокол може дори да съдържа параметри като ограничения във времето когато една транзакция е позволена.
Тъй като и двете страни при една транзакция се случват едновременно, съгласуването почти никога не е необходимо. В момента това съгласуване е изисквано поради разликата във момента на възникване на транзакциите, казва Дейвисън, който смята, че окончателното съгласие спрямо една транзакция може да изисква нова терминология.
Съгласуването произлиза от факта, че страните в една транзакция имат отделни записи, отбелязва Браун:
„Финансовата индустрия в голямата си част е дефинирана чрез споразуменията между компаниите и всички те имат общ проблем: обикновено споразумението е записвано от двете страни, в различни системи и е свързано с големи разходи, породени от синхронизацията на записите когато има разлика в записите при различните системи. Множество проучвания показват, че десетки милиарди долари се харчат всяка година за решаване на този проблем.“
Дейвисън казва, че според Goldman Sachs, блокчейн би могъл да спести на американските финансови компании $2 милиарда годишно и $6 милиарда на глобалните финансови институции.
Том Грьонфелдт, по материали от Forbes