Hewlett Packard Labs изстрелват HPE на челни позиции в ерата на дигиталната трансформация. Техният стремеж към осъществяване на технологични пробиви води до иновации – както очаквани, така и неочаквани.

Hewlett Packard Labs – героят в сянка

За последния половин век Hewlett Packard Labs са именно тези, които предоставят на HPE всички инжинерни иновации. Често работейки „зад кулисите“, но винаги с най-развитите технологии, Labs са част от културата и ДНК-то на компанията.

Повече за Labs и за концепцията зад компанията ни разказва Mark Potter – директор на Hewlett Packard Labs:

Нашата цел винаги е била разрешаването на невъзможното и е част от нашето ДНК.

В моята роля като директор, аз следвам стъпките на много велики и вдъхновяващи лидери: започвайки с нашия основаващ директор Barney Oliver и стигайки до моя талантлив предшественик Martin Fink. Имам честта да работя със страхотен екип в програма, която не спира да се стреми към една амбициозна цел – осъществяването на технологични пробиви, които могат да променят света ни. Тези необикновенни технологични иновации могат да помогнат на учените да спрат глада по света или да ни заведат до Марс.

Живеем в свят, в който създаването на идеи и иновацията са надминали най-смелите ни очаквания. Големи и малки компании търсят начини да интегрират нови технологии, за да открият нови бизнес възможности и подобрят човечеството. Hewlett Packard Labs инсвестира в smart технология и подобряване на продуктивността на работниците – това са задължителните активи нужни за разработването на решенията, които ще оформят бъдещето.

Предизвикателствата и иновациите – очаквани и неочаквани

Ранните римляни първи са провъзгласили, че съдбата обича смелите. В Labs ние вярваме, че тя помага на всички достатъчно смели да се изправят срещу най-големите мисии на нашето време. Но само да бъдеш смел и да бъдеш пръв не е достатъчно. Човек трябва да има безпрецедентна вяра в предприетото технологично пътешествие.

Някои казват, че Флеминг е октрил пеницилина по погрешка. Това не е вярно. Флеминг е отделил хиляди часове и е провел стотици експерименти преди да създаде чудото на пеницилина. Hewlett Packard Labs работи със същия дух. Опитваме се да разрешим проблеми, немислими за някои, докато тестваме себе си в процеса.

Предизвикателствата, които срещаме в Labs са доста сериозни и ние имаме привилегията да се борим с тях. Нямаше как да не забележим, че процесът резонира в двустранна последователност: някои иновации са очаквани и предсказуеми, докато други се появяват по случайност и са неочаквания продукт на нашите изследвания.

Memody-Driven Computing

Memory-Driven Computing попада във втората категория. Докато създавахме все по-големи компютри бяхме парализирани от закона за намаляващата възрващаемост¹. Затова се адаптирахме, учехме и прилагахме уроците научени, за да разгърнем нова ера в иновациите.

Например, нашата колаборация с германската изследователска организация за невродегеративни заболявания DZNE им помага да контролират принципите на Memory-Driven Computing, за да създадат технологична основа, нужна за борба с алцхаймер и други на пръв поглед нелечими мозъчни заболявания.

Докато работихме по тези и други мисии, осъзнахме че Memory-Driven Computing може да спечели надпреварата към exascale – компютър, който може да извърши квинтилион процеса в секунда (това са 1,000,000,000,000,000,000 FLOPS). Това означава, че мощността в една машина е еквивалента на мощността разпределена в 500 суперкомпютъра. Не е достатъчно да използваме Memory-Driven Computing, само за да изпълняваме повече процеси. Трябва да намерим и най-икономичният начин от енергийна гледна точка. В противен случай нашето „решение“ може да прични дори по-големи проблеми.

Главната цел и изненадите по пътя

Докато работим по тези проекти и предизвикателства често се случва едно технологично откритие да доведе до друго. Всеки проект в Labs може да завърши с огромна изненада. Както казва нашият главен архитект Kirk Bresniker: “Живеем в най-вълнуващото време за иновации. Колкото по-голяма е мисията, толкова повече ние се оказваме в центъра на събитията.“

Създаваме технологии, които може да стимулират позитивната промяна за поколения напред. Целта може да е далечна и пътят дълъг, но за сметка на това, ох какво приключение може да бъде!

закон за намаляващата възрващаемост¹ – Опитът показва, че ако прибавяме все по-големи количества от един фактор към фиксирани количества други фактори, пределната продукция (т.е. получената допълнително продукция за всяка допълнителна единица от променливата) може да се увеличава известен период от време. Но идва момент, когато всяка допълнителна единица от променливия фактор започва да забавя нарастването на продукцията, която накрая започва да намалява. Явлението е известно като закон за намаляващата възвръщаемост. Казано с по-прости думи, ако имаме дадена нива с определен размер и пуснем в нея да работи един човек, можем да очакваме дадено ниво продукция. Ако работниците станат двама, продукцията може да се увеличи повече от два пъти. Трети работник би я увеличил още повече. Обаче с прибавянето на повече работници, увеличаването на продукцията се забавя, а след това започва да намалява. Ако не беше така, светът можеше да се изхранва от една единствена нива, като се наемат неограничен брой лица да я обработват.