Google, част от Alphabet Inc, забрани в сряда на служителите си да ползват приложението за видеоконференции на служебните си лаптопи, като се позова на опасения за сигурността.
Причина за забраната от Google
„Наскоро екипът ни по сигурността уведоми служителите, използващи Zoom Desktop Client, че то вече няма да работи на корпоративни компютри, тъй като не отговаря на нашите стандарти за сигурност за приложения, използвани от нашите служители“, заяви говорителят на Google Хосе Кастанеда.
Трябва да се отбележи, че Google предлага свой конкурент на Zoom за корпоративни клиенти, наречен Meet, като част от предлаганата от него G Suite.
„Отдавна имаме политика да не позволяваме на служителите да използват неодобрени приложения за работа, които са извън нашата корпоративна мрежа“, заяви Кастанеда пред The Verge. „Наскоро екипът ни по сигурността уведоми служителите, използващи Zoom Desktop Client, че вече няма да го ползват на корпоративни компютри. Служителите, които използват Zoom, за да поддържат връзка със семейството и приятелите си, могат да продължат да го правят през уеб браузър или чрез мобилен телефон“, поясни той.
Други забрани срещу Zoom
Междувременно и федералното външно министерство на Германия ограничава използването на приложението за видеоконференция Zoom поради рискове за сигурността. „Според медийни информации и според собствените ни познания, софтуерът на мобилното приложение Zoom има критични слабости и продължава да има значителни проблеми със сигурността и защитата на данните“, се казва във вътрешно писмо до служители на министерството, съобщава германският вестник Handelsblatt. „Поради свързаните с това рискове за нашата ИТ система като цяло, ние, подобно на други ведомства и индустриални компании, също решихме във Федералното външно министерство да не се разрешава използването на приложението на компанията Zoom, което се прилага за бизнес цели“.
Министерството обаче обръща внимание и на информацията, според която използването на това приложение от международни партньори е широко разпространено. „Пълният отказ от приложението би затруднило в момента значително комуникацията ни с тях. Следователно използването му от частни устройства за бизнес цели е разрешено поради кризата“, се посочва във вътрешноведомствено писмо на министерството. Въпреки това, при употребата му трябва да се внимава да не се обсъжда никакво секретно съдържание, обозначено с „VS-NfD“ („класифицирана информация – само за официална употреба“).
Zoom – проблеми в сигурността
Дори доста преди пандемията от COVID-19 да освети уязвимостите на Zoom, компанията беше изправена пред сериозни критики заради слабата защита на поверителността и сигурността, като през юли миналата година, когато слабост в macOS позволи на Zoom насилствено активиране на уеб камерата на MacBook.
Откакто Zoom се превърна във водещ доставчик на телеконферентни връзки по време на пандемията, слабостите на софтуера стават по-видими, особено около възможността случайни непознати могат да намерят и да се включат в разговори в Zoom. Сега тази практика е известна като „Zoombombing“, а ФБР твърди, че ще преследва хората за това. Част от причината се дължи на това, че Zoom никога не е бил проектиран за употреба от потребители в такъв мащаб; компанията заяви по-рано този месец, че е отчела нарастване на потребителите си от 10 милиона на 200 милиона за последните три месеца.
Сред другите проблеми са изтичане на записи на Zoom, споделяне на данни с Facebook, експонирани LinkedIn профили и инсталатор за подобен на зловреден софтуер за macOS. Компанията вече е изправена пред сериозна критика по отношение на поверителността и сигурността. Zoom реагира, като се стреми да запуши дупки и да повиши защитата на потребителите и корпорациите, за да предотврати жестоката конкуренция от страна на Microsoft с Teams и Skype, предложението на Google Suite G и други по-традиционни доставчици на телеконферентни връзки. По-рано този месец Zoom заяви, че ще отложи пускането на нови функции с 90 дни, за да се съсредоточи върху поверителността и сигурността.
Огромни проблеми за Zoom
А преди дни един от акционерите в компанията заведе срещу нея съдебен иск, обвинявайки я в „преувеличаване на нейните действителни стандарти за поверителност и неспособност да докаже, че нейната услуга не е шифрована от край до край“.
Акционерът Майкъл Дрио посочва в съдебния си иск, че поредицата от скорошни медийни публикации, подчертаващи пропуските в поверителността на приложението на Zoom, са довели до спада на цената на акциите на компанията.
Книжата на Zoom завършиха търговията вчера с ръст от 3,57% до 117,81 долара, но загубиха близо една трета от пазарната си стойност, откакто достигнаха рекорден връх в края на март.