Представете си следното
Фен на автомобилните състезания кликва на телефона си и гледа любимия си състезател как управлява автомобила по състезателното трасе чрез камера в самия автомобил. Или служител на печатарска машина, който носи „умни“ очила на Google, чрез които ИТ специалисти, намиращи се на друго място виждат технологичен проблем с погледа на служителя и му помагат да го отстрани. А сега помислете за интернет услугите, които позволяват на майка да използва смартфона си, за да провери своите деца в училище или в детската градина?
Всъщност, за тези от вас които не знаят, това не са футуристични сценарии, а реални примери иновативни компании и градове по света.
М1 GT е състезателният отбор, който се състезава с Audi R8 LMS и работи с HPE, за създаването на приложение като това, което описах. От HP Printer Group пък успяха да приложат Google Glass технология за управление на непредвидени ситуации в голяма печатна компания, а в партньорство със Smart Dubai Government, HPE създаде най-модерния „свързан“ град за гражданите на Дубай.
Това, което прави тези подобрения в професионалния и личен живот възможни е непрекъснатата дигитална революция. Напредъкът в дигиталните технологии трансформира цели сектори от обществото ни. Днес бизнесът и правителствата искат хората да се наслаждават на нови изживявания. Дигиталната революция може да помогне да подобрят удовлетвореността на клиентите си, да увеличат приходите си и намалят разходите или дори да управляват рисковете.
Дигитална трансформация
Една от моите любими истории за дигитална трансформация е тази на Netflix. Те започнаха като логистична компания за доставка на филми чрез DVD по домовете и след това се превърнаха в доставчик на видео по интернет, което стана много популярен бизнес модел. Днес компанията създава услуги върху своята дигитална платформа, позволявайки на клиентите си да гледат оригинални програми като House of Cards и Narcos. Netflix преминава през непрекъсната дигитална трансформация, за да подобри преживяването на клиентите си и постигне отлични бизнес резултати.
Услуги за дигитална трансформация
ИТ услугите са в центъра на тези дигитални трансформации. Най-иновативни потребителски модели, които предлагат гъвкавост и крайни умни устройства, които стимулират иновации, ще помогнат за създаването на нови потребителски пътешествия и нови начини на изживявания. Ние трябва да приемаме клиентското изживяване за ИТ изживяване: независимо дали е продукт като Dropbox съхранение в облака, електронна търговия като Etsy или глобална платформа за микро финансиране като Kiva, това са постижения, които са възможни благодарение на информационните технологии. Всичко се трансформира благодарение на ИТ сектора и промяната няма да приключи скоро.
Най-добрите потребителски модели днес трябва да имат гъвкавост и оптимални бизнес резултати. Много компании не мислят дали имат способностите да обработват планините от данни, които генерират, а проучвания показват, че 50% от бизнес организациите са имали случаи на прекъсване на процеси поради недобро планиране на ресурсите. Понякога обемът на данни нараства толкова бързо, че бизнесът не е способен да ги управлява по правилния начин. В много случаи, компаниите имат необходимото и скъпо оборудване, което обаче не използват оптимално.
Решения за бизнеса
От HPE предлагат решения, които позволяват да управлявате ИТ капацитета ви така че да постигнете резултатите. Най-важното е, че не трябва да плащате напред, а само за ресурсите, от които и когато се нуждаете – т.нар. pay-per-use.
Ето какво споделя представител от HPE: „Чрез хибридните ИТ ние можем да управляваме вашия капацитет чрез облачни услуги от трети страни, така че да можете да добавите каквото ви е необходимо за минути вместо да чакате три месеца, колкото е обичайния срок. В същото време може да съхранявате критичните си данни на локални сървъри. По този начин ще имате скоростта и достъпните цени на облака и сигурността и контрола на вашите собствени среди.“
В крайна сметка, гъвкавото потребление ще донесе повече ползи от просто скоростта и спестяването на разходи. То може да помогне на операциите да преминат от реактивни към проактивни и накрая към предвиждащи. Една от ползите на публичния облак е че не трябва да се притеснявате за инфраструктурата, но какъв би бил резултатът, ако вашата локална инфраструктура се грижи сама за себе си? Какво би се случило, ако ИТ системите ви могат да алармират за потенциални проблеми преди те да са изникнали?
Например, доставка на важни части може да пристигне във фабриката преди вие дори да знаете, че има проблем. Хубавото на всичко това е, че добавяйки повече и повече изкуствен интелект към анализа на данни и оперативното управление, все повече инфраструктурата ще може сама да се грижи за себе си и повече време ще бъде освободено за мениджърския екип да работи върху иновациите.
Intelligent Edge
В същото време, ние сме свидетели на иновация породена от това, което наричаме Intelligent Edge. Благодарение на експоненциалното нарастване на броя сензори, смартфони и други устройства, днес може да комуникираме и анализираме информация, събрана от работни станции, потребители и дори природни влияния като времето. Intelligent Edge е мрежа от компютърни системи, съхранение на данни и сигурна и надеждна свързаност, която дава възможност на бизнес организациите да събират данни за анализ и реализират действия близо до източника на данни, независимо дали това е при самите устройства или в сървъра близо до тях.
M1 GT Racing
Вече споменатият M1 GT отбор е чудесен пример за това. Технологията за мобилно, свързано с местоположението приложение, сближава феновете със самото събитие и неговите спонсори. Приложението има програмата на състезанието, информация за състезателите, прогноза за времето в реално време и актуалното постижение и местоположение на автомобила, който феновете следят. Дори може да видите състезателя на живо в автомобила. Ако огладнеете, може да си поръчате пуканки и лимонада, които да ви бъдат доставени вече заплатени.
Новият технологичен свят, който описах тук е съвсем близо и може да се запознаете с множество примери за гъвкави потребителски модели, хибридни ИТ, Intelligent Edge и сигурна инфраструктура, които работят в реалния свят. Както казва Уилям Гибсън: „Бъдещето вече е тук. Просто не е равномерно достъпно.“ Аз вярвам, че това бъдеще е достъпно за всички компании без значение техния размер или индустрия. Необходимо е единствено приемане на технологиите по начини, които са умни, икономични, насочени към клиента и водят до търсените бизнес резултати.