Китай не се слави особено с уважение на властите към поверителността на потребителите, но страната подготвя законодателство, което трябва да промени това. Пекин е приела закон, който ще регулира криптографията в страната както за правителствени, така и за частни нужди, когато влезе в сила от 1 януари 2020 г. Длъжностните лица все още не са дали повече подробности относно закона, но обръщат внимание, че разрешенията може да варират значително в зависимост от това дали работите за управляващата партия или не.
Законът изисква всички държавни тайни да се съхраняват и предават с помощта на „основно и общо“ криптиране, а институциите, работещи в сферата на криптографията – да създават „системи за управление“, които гарантират сигурността на това криптиране. Разработчиците на частно криптиране няма да трябва да прехвърлят „изключителна“ информация като изходния код и всички бизнес тайни, които получават.
Новата мярка на Китай ще позволи и насърчи търговското развитие и използването на криптирането. Разработването, продажбите и използването му обаче „не трябва да навреди на държавната сигурност и обществените интереси“. Хората, които не съобщят за рисковете за сигурността, които забелязват, или предлагат криптографски системи, които „не са проверени автентично“, ще бъдат наказвани. Съществуващите в страната закони за киберсигурност вече засягат използването на криптиране, за което се смята, че заплашва държавата, но и в новото законодателство се акцентира – не можете да създавате нищо, което може да предизвика режима.
Китай редовно провежда масово наблюдение на дигиталните разговори и може да принуди компаниите да съхраняват данни локално, както и да ги предават при поискване. По същия начин властите имат силата да изключват услуги или цели продукти в отговор на инциденти със сигурността. Малко неща като цяло могат да попречат на Пекин да получи данни, които не са напълно кодирани, освен това той може да забрани на секундата всяка услуга, която се опитва да скрие искана информация.