5G вече не е футуристична концепция, а съвременна реалност. Големите мрежови оператори обявиха новата ера на интелигентното свързване по-рано тази година на Mobile World Congress. Няма съмнение, че 5G ще играе водеща роля в оформянето на нашето бъдеще.

Въпреки вълнението, в IT общността има спекулации относно последиците от стартирането на 5G. Поставя се въпросът какво точно означават промените за ландшафта на киберсигурността. Ако историята ни е научила на нещо, това е, че бързият напредък в технологиите и усвояването им е нож с две остриета. Както може да има бърз напредък така и да бъде унищожен бързо. Това показват и последните доклади на Gartner. За по-малко от година, две-трети от организациите планират да внедрят 5G. Това налага задължително да се подготвят за нова вълна от кибер заплахи. Те ще са създадени да бъдат пуснати във вече уязвима среда.

5G и IoT: експлодираща атака

Широко разпространено е мнението, че 2G, 3G и 4G са предназначени за крайни потребители. 5G е ново поколение безжична технология, специално проектирана за „неща“, което кара много хора веднага да го свържат с IoT.

Тъй като IoT прониква във всеки аспект на обществото и бизнеса – било то в интелигентни градове, банкиране или като част от критичната инфраструктура на нацията. Ще зависим от 5G повече от всички предишни комуникационни системи. Технологията има способността да подобрява ефективността на всяко ниво. Тя ще увеличи честотната лента, скоростта и обхвата на мрежата. Същевременно ще намалява латентността почти във всяка вертикала. Това му позволява не само да прехвърля повече данни и да бъде по-отзивчив, но да го прави и в по-малки, и микро-мрежи. С други думи, 5G притежава потенциала да свързва значително повече устройства, в значително по-кратко време.

Бизнесът и 5G

За предприятията обаче, свързващата сила на 5G означава по-голям брой крайни точки на мрежата, което води до повече възможни отвори, през които хакерът може да проникне в мрежата. Веднъж компрометирани, тези отвори могат да се използват с нова скорост и мащаб. Опасенията, свързани с лошо регулираната 5G технология, вече накараха изследователите да открият недостатък в протоколите за сигурност на 5G. Те позволяват на киберпрестъпниците да прихващат комуникациите и да крадат данни.

Ботнет атаки

5G технологията може да предостави по-добри възможности на хакерите целящи да ударят IoT устройствата с ботнет атаки. Позволявайки повече устройства да се свързват. 5G може потенциално да им даде възможност да станат част от зловреден ботнет, чрез който хакерите могат да стартират по-мощни атаки с DDoS. Тези въпроси вече са начело в списъка с приоритети, с последните проучвания на Международния съвет за сигурност на Нойстар (NISC). Проучванията им показват, че 75% от специалистите в областта на сигурността са загрижени за въздействието на трафика на ботове върху техните организации. От друга страна DDoS атаките отново са класирани като най-опасни.

Анализ на риска

С разрастването на IoT и пристигането на 5G гарантирано ще повлияе на ландшафта на киберсигурността. По-важно от всякога е компаниите да отделят време да преразгледат своите стратегии за сигурност. Цялостната система за управление на активите ще бъде от жизненоважно значение за организациите да следят къде са присъствали. Една експлозията на вертикалните атаки може да доведе до пропуски в сигурността. Освен това, практиките и инструментите, които вече съществуват – системи за удостоверяване на самоличността, инструменти за управление на събития и инциденти и политики за управление на данни – ще трябва да отчитат новите външни ръбове на мрежата. За организации, които в момента не са в регулирана индустрия, приемането на формализирани стандарти за сигурност може да бъде от полза за създаването на подходящ фокус.

Въпреки това, дори компаниите, които правят всичко правилно, са все още под заплаха. Тъй като 5G технологията свързва все повече и повече IoT устройства. „Периметърът на предприятието“ ще се разшири толкова значително, че ще изчезне. Компрометираните устройства ще имат достъп до по-голяма честотна лента. А именно, от DDoS атаки до потенциални инфекции със злонамерен софтуер. Възможността хакерите да причинят хаос само ще се увеличи. Ето защо въвеждането на основан на риска подход към сигурността ще бъде от решаващо значение. Той ще гарантира, че високорисковите зони се разглеждат като най-голям приоритет, за да се сведат до минимум щетите.

Както при всяко нововъведение, 5G ще стимулира нови случаи на употреба във вертикалните индустрии, които ще изискват модерни нива на сигурност. Въпреки че технологията предлага набор от нови възможности за потребителите и притежава потенциал за трансформиране на индустрии както в публичния, така и в частния сектор. От решаващо значение е киберсигурността да се държи под око на всеки етап от процеса на внедряване.