Фрийлансърите днес

Приблизително 162 милиона души в Европа и Съединените щати работят на свободна практика. С развитието на икономиката все повече хора търсят работа с гъвкаво работно време и без да се обвързват с договори. Наблюдава се увеличаване на процента на хората, които търсят работа на база проекти. Развитите днес, фирми като Uber, Airbnb, Etsy и други са само част от примерите на новата икономика. Те попадат в една нова категория предприятия, наречена „микропредприятие“ и съставляват изцяло нов етап от бизнес екосистемата.

Все повече компании търсят служители на свободна практика. По този начин фирмите избягват да плащат осигуровки и данъци, което ги устройва. Служителите от друга страна също са доволни въпреки, че този тип работа не винаги е финансово стабилен. Нещо повече, за тези, които са финансово платежоспособни, системата често е тромава. Поставят се допълнителни пречки и затруднения върху микробизнеса. Не е възможно вече да се пренебрегва нарастващата популярност на микроплащанията на пазара.

Какво са микроплащанията?

Концепцията за микроплащания се дефинира като всяка онлайн транзакция, по-малка от 10$, която позволява на потребителите да изберат конкретна услуга. Така те се абонират не за целия пакет, който често може да е доста скъп, а само за услугата, която ги интересува. Класически пример за микроплащания са услуги като iTunes на Apple. Те позволяват на потребителите да си купят една песен, вместо целия албум. Не всички фирми на свободна практика попадат в категорията на микроплащанията. С нарастването на онлайн проучванията и сайтовете като Fiverr (където се заплащането 5$ на час) често става норма. Тези малки суми могат да бъдат срещанати в киберпространството по-често от по-големите суми.

Както при почти всяка система за онлайн транзакции, сигурността и скоростта често са основните предизвикателства, които трябва да се преодолеят. Сега основната инфраструктура, на която разчитат микроплащанията, не е застрахована от злоупотреби. Това е мястото, където blockchain може да дойде на помощ. Според доклад на Deloitte относно микроплащанията и blockchain, той може да предостави на собствениците на съдържание „пълен контрол и видимост на потреблението и колко пъти тяхното съдържание е използвано“.

Доверена трета страна – не винаги е сигурна

Доверената трета страна (Trusted-third party) не винаги е сигурна. Ако бъде хакната лична информация за потребителите може да изтече. Технологията Blockchain, благодарение на това, че е децентрализирана, може да предложи сигурен щит. Той предпазва услугите, предлагани от всяка платформа, от външни заплахи. По този начин нарушенията на авторското право и пиратството ще са само далечен спомен.

По отношение на скоростта повечето потребители се притесняват, че blockchain технологиите все още не могат да се конкурират с такива като Visa или Mastercard. Но какво, ако има начин да се увеличи скоростта и да се подобрят мащабите?

Наскоро проект наречен ThunderCore си партнира с Consensys. Използвайки ускорител, за да създадат мрежа от устойчиви на DDoS възли. Проекта изпълнява един кръг от гласуване, който може да потвърди транзакцията за по-малко от секунда. Това води до повече от хиляда транзакции в секунда. Успехът става възможен, защото за да се постигне потвърждение, мрежата се нуждаеше само от ¾ мнозинство. Следователно се ускоряват незабавните транзакции. И чрез увеличаване на скоростта, тя успява да сведе до минимум възможността от претоварване на мрежата и да запази таксите минимални – под цент.

Отдаване под наем на минута

С минимизиране на скоростта и цената на транзакциите се появяват нови бизнес модели за микроплащане. Такъв пример е плащане на статия. Модел, в който плащате само няколко цента за статиите, от които се интересувате, вместо за цялостен абонамент.

Използвайки blockchain, фирмите могат да използват неизменната природа на технологиите, за да установят валидна идентичност и репутация. Фирмите се надяват, че чрез предоставяне на този персонализиран метод ще се изгради надежден профил на всички заинтересовани страни. Ще се даде и възможност на специализирани проекти като Tokoin. Те ще могат да се концентрират върху микробизнеса за усдостоверяване на идентичността и репутацията.

Най-важното е, че в бизнес екосистемата данните играят роля за анализиране и разкриване на важни бизнес възможности. Някои от тях са пазарен потенциал и продуктова дисперсия. Чрез поставянето на тези данни в blockchain и създаване на структуриран запис на данни ще бъде създаден ценен архив. Микропредприятията имат възможност да използват нефинансови данни, за да създадат най-накрая достоен кредитен рейтинг.

Съществуват и други предимства. Например да се позволи на предприятията да пренасочват активите си към децентрализираната книга. Ще могат да посрещнат необходимите кредитни изисквания и да се възползват от ниските лихвени проценти. Микропредприятията ще имат възможност да приспособят метода на финансиране към конкретната ситуация. Докато се придвижваме към безкасово общество, цифровата валута ще продължи да заема централно място в обществото. Въпросът е, стиска ли ви да сте от новаторите?