През изминалата година отбелязваме забележителни технологични пробиви в редица сфери. В Hewlett Packard Enterprise е било едновременно вълнуващо и натоварено. Реализирани са подобрения в сферата на AI и суперкомпютрите, от които вече се възползват множество индустрии.

Подкрепата към американските военни

Едни от най-големите приноси, в резултат на подобренията в сферата на AI се наблюдава в подкрепата на американската армия. През Февруари 2018, HPE обявиха, че са избрани от US Department of Defense (DoD) да предоставят суперкомпютри за тяхната High Performance Computing Modernization програма. HPE SGI 8600 системи бяха предоставени на изследователската лаборатория на въздушните сили(САЩ) и беше създаден DoD суперкомпютърен изследователски център, които заедно допринасят за ефективността на националната сигурност.

Висше образование

HPE си партнира с някои висши училища, за да промотира технологичните пробиви, които осъществява. Партньорството им с Arm, SUSE и водещи университети във Великобритания ускоряват интегрирането на суперкомпютри в университети в Обединеното кралство.

През Април 2018, HPE поставиха своите суперкомпютри в един от най-иновативните университети в света – Flemish school KU Leuven. Университетът планира да предостави достъп до суперкомпютъра на академията и индустрията, с цел да стимулира икономическо развитие и научни открития в Белгия.

Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) избраха HPE да предоставят следващата генерация суперкомпютър на федерацията, който ще бъде имплементиран в техния Blue Brain проект. Този проект цели да подобри разбирането ни за неврология чрез моделиране на мозъка. Суперкомпютърът ще позволи на университета да реализира симулации и визуализации с данни, които досега не бяха възможни.


Иновации в енергетиката и AI

През Юни 2018, HPE обявиха, че са доставили най-големият Arm суперкомпютър в света на Министерството на енергетиката на САЩ. Този суперкомпютър е способен да изпълнява 2.3 петафлопа и предоставя 33% по-добро представяне и мощност на паметта, в сравнение с конкурентните модели. Той ще помогне на Национална администрация за ядрена сигурност(САЩ) да реализират по-напреднали инжинерни и научни симулации.

HPE получиха възможността да построят нов суперкомпютър за Националната лаборатория за възобновяема енергия(САЩ). Този суперкомпютър е в пъти по-ефикасен от текущия използван от организацията, както и 3.5 пъти по-мощен. Друг плюс на машината е, че 97% от топлината генерирана от компютъра не се пропилява, а се разпределя и намира приложение на други места в организацията.

Новият суперкомпютър наречен Eagle ще помогне на Национална лаборатория за възобновяема енергия(САЩ) да изучат енергийните технологии в редица приложения, превозни средства и дори информационните науки.

Предсказването на метеорологичните условия

Метеорологичните условия имат ефект върху всичко. HPE обявиха с голяма чест партньорството си с Тайландския Метеорологичен департамент, в резултат на което ще бъдат интегрирани high-performance computing машини, за по-точно предвиждане на времето. Тайландският Метеорологичен департамент се довери на HPE Apollo 2000 сървърните масиви и HPE 3PAR масивите за данни за бъдещите си начинания.

Подобрения в света на автомобилостроенето

През лятото на 2018, HPE обявиха ново партньорство с Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Целта на това няколко годишно партньорство е да имплементира AI технологиите на HPE в компанията, за да подобри оперативната ефективност, мощността и представянето на автомобилите и цялостните технологични възможности.

HPE Apollo HPC системите ще реализират комплексни състезателни симулации, предоставяйки повече данни на инжинерите. Това ще им позволи да правят по-бързи и по-информирани решения преди, по време или след състезанието.

Година в космоса

Едно от най-важните изявления на HPE за изминалата година – през Юли 2018 техният суперкомпютър Spaceborne Computer отбеляза първата си година в космоса.

Системата на HPE замени застаряващ компютър, който беше на повече от десетилетие. Той е способен да извършва един трилион процеса в секунда, въпреки неблагоприятните условия – микрогравитация, липсата на традиционни охладителни способности на центъра за данни и излагането на космическа радиация.

Компютърът работи без никакви сериозни проблеми от инсталацията му в Интернационалната Космическа Станция през Септември 2017. Това е значително постижение, защото именно тази една година функциониране без грешки е грубо еквивалента за време нужно на хората да стигнат до Марс. Самият факт, че суперкомпютърът функционира добре и надеждно в Космоса до този момент сочи, че подобна технология ще се използва за бъдещите пътешествия до червената планета.

Визията за бъдещето

Въпреки, че много от дейностите на HPE през 2018 се фокусираха върху иновативната работа, която са свършили и продължават да вършат с различните клиенти, някои от тях засягаха развитието на следващото поколение технологии.

През Март 2018, HPE представиха Pointnext – концепция, която автоматизира превенцията на проблеми в оборудването, увеличавайки продуктивността. HPE също обявиха AI обучителен семинар, чиято цел е да помогне на клиентите на HPE Pointnext в управлението и интегрирането на AI в бизнес процесите си.

HPE също обявиха нова инициатива, която ще помогне на водещите си клиенти да изучават Memory-driven computing по начин, който ще възпроизведе пробиви в мощността и представянето непонятни досега. В миналото high-performance computing машините са били фокусирани върху създаването на по-мощни процесори. Въпреки това фокусът на новата инициатива е в паметта, а не в мощността на процесора. По този начин ще бъде възможно големи количества данни да бъдат анализирани по-бързо от всякога.

В крак с иновацията

HPE са фокусирани върху бъдещoто развитие на технологията и предоставят на организациите технологии, които ще им помогнат да направят същото. 2018 беше изключително вълнуваща и надграждаща за компанията, а 2019 се очаква да бъде още по-интересна.