Изкуственият интелект (AI) и IoT стават все по-известни в хранително-вкусовата промишленост. В интервю Джо Вогелбахер, президент и съосновател на Sugar Creek Brewing, сподели как AI и IoT помагат на компанията му.

Основана през 2013 г., Sugar Creek Brewing произвеждат крафт бира. Компанията е собственост на ветерани и сертифицирана като независим член на Асоциацията на крафт пивоварите. В производството е интегрирано AI и IoT, за да се подобрят производството и качеството на своята бира.

Съучредители на Sugar Creek Brewing: Джо Vogelbacher и Ерик Фланиган 
Снимка: Sugar Creek Brewing

„Sugar Creek Brewing имаше сериозен проблем, тъй като готовата се бира бутилирала. Нивата на пенливост не можеха да се контролират и в някои тиражи на пробукцията се разпенваше прекалено много. Твърде много кислород в бирата руши качеството и аромата и намалява срока на годност. Загубите достигаха до 30 000 долара на месец.“

Решение на проблема

След дълго обмисляне компанията е решила да даде възможност на новите технологии. Чрез AI и IoT търсят решение на проблемите както със загубите в материално, така и в производствено отношение. Монтирали са камери из цялата поточна линия за да правят снимки и да могат да ги анализират и открият точния проблем. Анализа се осъществява като снимките се качват в облачно пространство и по специфични критерии, зададени предварително се правят анализите.

Като една от по-старите пивоварни в Шарлът, Sugar Creek Brewing оперира и с оборудване с историческа стойност. В началото на този проект, едно от първите неща, които съоснователите са направили е инсталирането на някои специфични сензори. Това им дава възможност да следят в различни точки процеса на варене. Тези сензори събират данни 24 часа на ден относно процесите по варене.

„Ако погледнете изолирано някой от данните те всъщност не ви казват много. Магията се случва, когато се вземат под внимание всички данни на едновременно. Сега имаме цифрово табло за управление, което дава на нашите пивовари почти – мигновено разчитане на информацията. Преди това генерирахме десетки свързващи елементи писани на ръка и четяхме много измервания на око. Сега имаме последователни и калибрирани данни, като най-критичните ни данни се съхраняват на сигурно място в облак, достъпен от всяко устройство със защитена мрежова връзка“, обяснява Vogelbacher.  

Защо IPAi?

Sugar Creek Brewing планира да бъде първата пивоварна в света, която да си сътрудничи напълно с AI, за да създава бира от нулата. Те планират да нарекат новата бира IPAi. Компанията също иска да свърже производствените данни с огромния поток от ориентирани към потребителите качествени данни, които се генерират чрез социалните мрежи.

„Времената се променят бързо и средностатистическата местна пивоварна лесно би могла да има повече от 50 000 ревюта на своите продукти онлайн и достъпни за обществото. Моята цел е да използвам тези данни за качествена обратна връзка за нашия продукт и да ги интегрирам в нашите производствени данни за да подобрим крафт бира ни. В крайна сметка нашите пивовари ще боравят с AI като инструмент за подобряване на артистичността си. Точно като художник взема ръчно рисувана скица и използва компютър, за да я цифровизира и превърне в зашеметяваща анимация, “ Казва Вогелбахер.  

Внедряването на AI и IoT пести Sugar Creek Brewing 10 000 долара на месец, като намери решение  на проблема с разпенването. Вогелбахер вярва, че прави бизнеса по-устойчив, което в крайна сметка запазва и подобрява работните места на съществуващите служители и не вижда AI да измества персонала. Освен това качеството на продукта се подобрява, което означава повече продажби: повече продажби водят до повече персонал, присъединяващ се към екипа и по-голяма компания.