На 14 юли 2019г., по време на 10-тото първенство на Световната Куб асоциация, (WCA) в Мелбърн беше обявен новият шампион на Рубик. Тазгодишният победител е Philipp Weyer от Германия, който реши Кубчето на Рубик (3x3x3) за 6.74 секунди.
DeepCubeA
Компютърни учени и математици от Университета на Калифорния Ървайн (UCI) са програмирали изкуствен интелект (AI). Той носи името DeepCubeA и може да нареди Кубчето на Рубик за секунда без никакви познания и напътствия по време на играта от хора. Проучването е публикувано в Nature Machine Intelligence на 15 юли 2019 г.
Алгоритъмът на DeepCubeA може да разреши 100% от всички тестови конфигурации и намира най-краткия път до целта. Интересен факт е и, че всичките шест страни показват солиден цвят – около 60% от времето. Учените твърдят, че алгоритъмът работи и с други комбинаторни игри като плъзгащия се пъзел с плочки, Lights Out и Sokoban.
Пиер Балди за AI
„Тази разработка представя AI система, която може автоматично да научи как да решава емблематичният куб на Рубик, както и други проблеми, които се характеризират с голям брой възможности и много малък брой решения. В тези случаи е малко вероятно случайните ходове да доведат до решение“, казва Пиер Балди, уважаван професор по компютърни науки в UCI.
Според Балди, решението за Кубчето на Рубик включва по-символично, математическо и абстрактно мислене и така дълбоката машинта, която може да разбие пъзел като Кубчето на Рубик, се приближава до това да стане система, която може да мисли, разсъждава, планира и взема решения.
„Тези характеристики се общи за много други проблеми в роботиката и други области, които изискват някакъв вид планиране“, добави Балди. „Представете си робот, чиято задача е да почисти вашата кухня: има астрономически брой поредици от ходове, но само малцина водят до чиста кухня. И хаотично движещи се мръсни чинии наоколо няма да го помогнат за постигане на целта.“
„В проучването, изследователите искаха да разберат как и защо AI е направил конкретните движения. Колко време е необходимо, за да се усъвършенства метода? За да направят това, те започнаха с компютърна симулация на завършен пъзел и след това разбъркаха куба. DeepCubeA е тренирал изолирано в продължение на два дни, решавайки все по-трудни серии от комбинации и започнал да се учи сам.
Балди казва, че някои хора могат да решат Куба на Рубик в около 50 хода, но изкуственият интелект в DeepCubeA може да го направи в 20 хода с минимален брой стъпки. Според Балди, това доказва, че стратегията е различна и че формата на логика при AI е различна от логика на човека.