Наскоро отмина голямото събитие на Amazon и вместо типичните обещания за иновативни услуги при онлайн пазаруването бяха демонстрирани повече технологични съоръжения. За да не звучим грубо, но по-голямата част от тях са свързани с домашната сигурност, което по един или друг начин ни провокира да се попитаме: „Превръща ли се Amazon в охранителна компания?“, и ако да – кой кого ще следи и по какъв начин.
Ако смятате, че преувеличаваме, просто ще нахвърляме основните линии, по които се движеше събитието.

ASTRO

Може би най-голямата звезда е Astro. Явно любовта към буквата „A“ е спазена (както и Amazon, и Alexa), съответно Astro е нещо, за което си мечтаем почти толкова, колкото да видим Космоса. А именно робот помощник. Но не си представяйте хуманоиден робот: Astro е по-скоро ниската версия на мечтата за робот на Илон Мъск. Дори – да си го кажем лаишки – Astro е таблет на колела. Той е с приблизителните размери на малка порода куче (около 70 см/10 кг), но за разлика от четириногия ни любимец той се движи на колела, а вградените му камери засичат аномалии в къщата, записва видео и изпраща сигнали до телефона ни. Както може да се очаква, той е свързан с Amazon Ring, което му позволява да изследва всякакви кътчета от дома, докато собствениците отсъстват. Все пак да видим в ръцете на какво поверяваме дома си: Astro се захранва от два чипа Qualcomm, като самите процеси за работа с изкуствен интелект са вградени в тях. Операционната система е базирана на FireOS и Linux, а на 10-инчовият му екран има и очи за по-дружелюбен вид. Командите могат да са както гласови (очаквано, поддържа Alexa), така и задавани на екрана. Освен това може да пренася лек товар до около 2 кг. И въпреки че по описание изглежда доста иновативно, критиците сравниха миловидния робот с прахосмукачка (която не чисти), особено заради факта, че и той не може без своята докинг станция. Феновете на Amazon биха отвърнали, че стандартната прахосмукачка не разполага с 5 MP камера за видеоразговори, нито с малки колонки, заради които музиката може да ни следва като саундтрак навсякъде, където и да отидем. Но да, Astro също не може да се качва по стълби.

Amazon Ring

Като споменахме Amazon Ring, се оказва, че именно това е „гръбнакът“ на концепцията. Според визията на компанията повечето от нас явно се интересуваме живо какво се случва в жилищата ни, докато ни няма, и имаме нужда да проследяваме охранителните си камери, случващото се около дома ни, та дори и какво точно правят домашните ни любимци. И по този начин са изпълнени нашите научнофантастични мечти за робот иконом и домашни любимци, задвижвани от AI. Оказва се, че Ring наистина владее пазара в САЩ, защото само през 2020 г. са продадени 1.4 милиона бройки, което се равнява на 17% от пазара като цяло. Фактът, който се пропуска, е, че през 2018 г. Amazon са подписали споразумения с повече от 2000 полицейски управления в САЩ, като в тях е споменато условието да предоставя на властите достъп до записи от жилищни камери. В своя защита компанията изтъква, че „всички искания са ограничени до времеви рамки до 12 часа“, а кадрите трябва да са между „0.025 и 0.5 квадратни мили“ от предполагаемо престъпление. Приложението Ring’s Neighbours допълнително разми границите между обществената безопасност и лоялността на частните компании.

Ring Always Home Cam

За да добавим повече „блясък“ към тези факти, се оказва, че всеки Ring се нуждае от всеобхватно око, ето защо на сцената се появява и Ring Always Home Cam. И ако се питате какво е скрито зад това така подробно име (от което почти нищо не се разбира), то това е кратко и ясно: дрон за дома. Ние веднага се почудихме кой въобще ще иска домашен дрон (което някак си звучи като домашен гном – нещо, което да прави повече поразии, отколкото да помага), но явно от Amazon имат отговор. Дронът… така де, Ring Always Home Cam, иска да лети с „един гърди“ напред пред стандартните фиксирани камери и с натискането на един бутон да я изпратите да лети, за да огледате дадено място, или да бъде програмирана да идентифицира определени дейности през определени периоди от време – да речем, дали тийнейджърът ви си е спазил вечерния час. Записаното видео се изпраща към вашия смартфон или таблет, а клиповете могат да се съхраняват до 60 дни, ако сте заплатили необходимата абонаментна такса. Все още няма обявени точни спецификации, но това, което знаем за камерата, е, че тя ще е лека, витлата са с пластмасови накрайници за по-голяма безопасност, а Amazon обещава, че камерата няма да може да наблюдава, докато е на докинг станцията със специален блокиращ видимостта дизайн.
Сред останалите умни устройства, които Amazon представи, бяха: интелигентен термостат, интерактивна камера за деца, собствената версия на Amazon на Fitbit, последвана от Ring Alarm Pro, Ring Virtual Security Guard, Blink Video Doorbell и прожекторни камери. Но докато всички те изглеждат „по-леснодостъпни“, то за закупуването на Astro и Ring Always Home Cam се кандидатства. Възможно е все пак да се изкушите – роботчето е оценено на около 1000 щатски долара, а домашният дрон – на само 200 долара. Късмет!

Снимки: Amazon

Виж още: Amazon работи по собствен умен хладилник



Източник