Изследователи предлагат нов метод, който може да направи Марс обитаема планета в бъдеще. Идеята на руските учени от Обединения институт за ядрени изследвания се състои в заселване на лишеи и микроорганизми на Червената планета, способни да синтезират неорганични вещества в органична материя.
Методът на трансформация и последваща колонизация на Марс се състои във възпроизвеждане на колонии от лишеи и бактерии-автотрофи – организми, които синтезират органични вещества от неорганични, съобщи Известия.
В долината Маринър и равнината Хелас, разположени близо до екватора на Червената планета, ще бъдат засадени лишеи и бактерии, така че „колонизаторите” ще са защитени от парещата ултравиолетова радиация, от температурни промени и пясъчни бури.
Изборът на мястото е направен по сателитни данни, които показват подходящи физически и климатични начални условия като температура на въздуха, по-високо атмосферно налягане в сравнение с „нулевото” ниво на планетата и възможност за наличие на вода.
Но преди да се реализира идеята, трябва да бъдат подготвени условията за живот на сухоземните растения и бактерии на Марс. Като начало е необходима човешка намеса за повишаване на налягането, както и за регулиране на температурата до по-подходящи за живот стойности.
Едва след това може да започнат опитите за заселване на Марс. Макар че подобна колонизация ще отнеме стотици години, учените вярват, че дори привидно утопичният сценарий е съвсем реален, на фона на нарастващата гъстота на населението на Земята.