Стремежът ни да изпратим хора на Марс среща някои технологични предизвикателства, които първо трябва да се посрещнат. Едно от най-основните изисквания за мисия до Червената планета е мощността, необходима за всичко – от изпращане на комуникации до работещи системи за топлина и кислород, за да поддържат бъдещите посетители на Марс живи. Mного космически агенции се фокусират върху идеята за ядрена енергия за бъдещи мисии с екипаж, като например плана на NASA за създаване на система за ядренo делене за генериране на енергия на Луната. Но сега ново проучване предполага, че когато става въпрос за Марс, може би е по-добре да използваме различен източник на енергия: Слънцето.

Проучването на изследователи от Калифорнийския университет в Бъркли твърди, че напредъкът в технологиите за слънчева енергия прави по-ефективно използването на слънчева енергия от ядрената енергия за бъдеща мисия на Марс с екипаж.

„Този ​​документ дава глобален поглед върху наличните енергийни технологии и как бихме могли да ги внедрим, кои са най-добрите случаи на употреба за тях и къде не достигат“, обясни един от авторите на изследването, Антъни Абел. „Ако човечеството колективно реши, че искаме да отидем на Марс, този вид подход на ниво система е необходим, за да го постигнем безопасно и да минимизираме разходите по начин, който е етичен. Искаме да имаме ясно сравнение между опциите, независимо да решим кои технологии да използваме.“

Изследователите сравняват ядрената и слънчевата за 16-месечна мисия до Марс (най-вероятната времева рамка за такава мисия, като се има предвид времето, през което Земята и Марс са близо един до друг, и времето за пътуване между двете) и разгледаха каква мощност може да се очаква за генериране с помощта на слънчева технология, като се има предвид това, което знаем за климата на Марс.

За райони около екватора на Марс, където ще се разположат повечето мисии с екипаж, слънчевата енергия е жизнеспособен избор. Въпреки че грее само през деня и Марс е по-далеч от Слънцето, отколкото Земята, което прави слънчевата светлина там сравнително слаба, има достатъчно енергия за мисии като роувъри и орбитални апарати, които да работят, използвайки слънчева енергия. И голямото предимство на слънчевата енергия пред ядрената енергия извън подобрената технология е, че панелите са леки и ефективни в сравнение с големите, тежки ядрени енергийни системи.

Бъдещите изследователи на Марс все още ще трябва да се подготвят за събития като прашните бури, които периодично преминават през Марс и покриват слънчевите панели. Но екипажите биха могли да позволят това, като използват малко слънчева енергия за производство на водороден газ, който може да се използва в горивни клетки. Те биха могли да издържат екипажа през периоди на ниско производство на слънчева енергия.

Мнозина днес считат, че колонизацията на Марс представлява неизбежна стъпка в бъдещето, когато ресурсите на Земята ще бъдат силно ограничени. Това предполага подробното изучаване на Червената планета, което я поставя в центъра на вниманието на редица научни организации. Ocвeн знaчитeлнитe пpeдизвиĸaтeлcтвa в чиcтo физичecĸи и технологичен плaн пред xopaтa там имa и дpyг вaжeн eлeмeнт – coциaлнaтa cтpyĸтypa и ред на управление на колониите.

Снимка: Pikrepo

Виж още: Слънчева енергия ще помогне на първите покорители на Марс

 



Източник