Двама астронавти на НАСА, които трябва да влязат в новото „космическо такси“ на компанията SpaceX, ще се отправят на мисия, която трябва да продължи повече от един месец вместо една седмица. Целта е да помогнат на екипажа на борда на Международната космическа станция (МКС) с операции, които сега са невъзможни поради недостиг на хора в орбита, съобщи американската космическа агенция, цитирана от Ройтерс.

Те трябва да излетят от космическия център „Кенеди“ на 27 май и да се скачат с МКС на следващия ден. Мисията, която ще е първата пилотирана мисия за SpaceX, е много важен тест за компанията, преди НАСА да сертифицира  капсулата й Crew Dragon за редовни оперативни полети.

Кои са астронавтите?

Ветераните Боб Бенкен и Дъг Хърли ще бъдат първите астронавти, които ще стартират по посока МКС от американска земя след края на програмата с космическите совалки през 2011 г.

Удължаването на мисията ще позволи на Хърли и Бенкен да помогнат за смяната на външни батерии на станцията, изискваща космическа разходка, която настоящият американски обитател на МКС Крис Касиди не може да осъществи сам.

Двамата астронавти приемат удължаването на мисията, като Хърли заяви, че тя може да трае от един до четири месеца.

„Мисля, че избираме добър момент за мисията през лятото, да се надяваме началната дата да е 27 май, така че синът ми ще може да я проследи малко по-внимателно, отколкото ако беше на училище“, пошегува се Бенкен.

Финансирането на компанията

SpaceX и Boeing получиха 7 млрд. долара, за да създадат отделни системи за транспортиране на екипаж въз основа на Програмата за пътнически екипаж на НАСА, която цели използването на частния сектор за мисии до МКС и ограничаване на зависимостта от руски космически кораби „Союз“.

„В момента подкрепяме станцията с абсолютния минимум“, каза ръководителят на НАСА Джим Брайдънстайн. „Без присъствието на Бенкен и Хърли вероятно щяхме да отложим подобна операция, докато са налични допълнителни членове на екипажа на НАСА“, допълни той.

Програмният директор за МКС в НАСА Кърк Шъриман каза, че агенцията определя продължителността на мисията на Хърли и Бенкен според това колко бързо SpaceX може да завърши подготовката за следващ пилотиран полет.

Забавяния в разработването на космически модули както при SpaceX, така и при Boeing станаха причина НАСА да продължи да разчита на Русия, като космическата агенция беше принудена да купи допълнителни места на борда на космическите кораби „Съюз“, за да транспортира повече астронавти в Космоса.

Пилотиранит кораб Dragon ще поеме щафетата на единствените четири американски проекта, доставили някога астронавти до МКС – „Меркюри“, „Джемини“, „Аполо“ и совалките.

Брайдънстайн призова американците да не се стичат на площадката за изстрелване на 27 май заради пандемията от коронавирус. Астронавтите ще бъдат поставени под карантина в Хюстън, щата Тексас, след което ще се отправят във Флорида със самолет на НАСА.

Боб Бенкен и Дъг Хърли се подготвят от години за тази мисия, кръстена „Демо-2“. Това е голям успех за компанията SpaceX на Илон Мъск, която успя да снабди 19 пъти МКС с провизии и оборудване посредством товарната версия на кораба Dragon от 2012 година насам. За целта компанията използва своята ракета-носител за многократна употреба Falcon-9.