Рансъмуер атаките са най-опасната заплаха за бизнеса в Обединеното кралство
(снимка: CC0 Public Domain)
Кибератаките, при които хакерите влизат в компютърните мрежи и криптират файловете, а после искат откуп, представляват „най-непосредствената опасност” за британския бизнес в киберпространството, предупреди ръководителят на британския Национален център за киберсигурност (NCSC).
Линди Камерън каза пред BBC, че нейната агенция и Националната агенция за престъпността са преценили, че киберпрестъпници, които се намират в Русия и в съседни на нея страни, са отговорни за повечето от „опустошителните” рансъмуер атаки срещу Обединеното кралство. По думите ѝ, тези видове атаки представляват заплаха за всички – от големите компании до местните съвети и училищата.
С това Великобритания се присъедини към похода на САЩ за справяне с рансъмуер нападенията. По-рано през годината американският президент Джо Байдън предупреди руския президент Владимир Путин, че рансъмуер заплахите идват от Русия и това няма да бъде толерирано повече.
За известно време имаше признаци, че активността на хакерите е намаляла, но това беше през лятото и експертите по киберсигурност смятат, че затишието се дължи по-скоро на летните ваканции, отколкото на „някакво фундаментално отклонение от това, което си е много доходоносен бизнес-модел”.
Камерън заяви още, че трябва да се внимава с опасностите от „авторитарни държави като Китай”, които са способни да влияят на стандартите за новите технологии по начин, който подкопава сигурността на Обединеното кралство. Островната държава трябва да има „отворени очи” и да се защитава „срещу китайските практики, които имат неблагоприятен ефект върху нашия собствен просперитет и сигурност”, посочи шефката.