Анкетирането на населението би имало смисъл за добиване на данни, които държавата няма
(снимка: CC0 Public Domain)

Кампанията на НСИ по преброяване на населението през 2021 г. е „едно напълно безполезно харчене на парите и времето на данъкоплатеца”, сподели в социалните мрежи Мартин Кулов, президент на Асоциацията на софтуерните инженери и един от най-влиятелните ИТ експерти у нас.

„По-лесно е да се харчат пари, вместо да се мисли”, коментира Мартин Кулов преброяването
(снимка: Мартин Кулов / Facebook)

„НСИ твърдят, че преброяването е уникална възможност да се получат данни, които по друг начин не се събират. Може би говорят за тези 44 000 случайно подбрани домакинства за нагласите им за раждаемост и миграция. За тях – може би да. За останалите няколко милиона не видях нито един въпрос, за който някоя от държавните институции вече да не знае отговора. Като започнем от това къде живея, да си избера на картата къде ми бил адресът, къде работя, на каква позиция, имам ли телефон, колко деца имам, за кого съм женен, с какво се отоплявам, какво образование имам и т.н.”, коментира Мартин Кулов.

По думите му, това е „Едно безумно скъпо упражнение, което се прави на 10 години, защото не могат да си обединят данните от информационните системи. По-лесно е да се харчат пари, вместо да се мисли. Особено щом има кой да плаща!”, заяви експертът.

Той и негови колеги споделят още, че анкетирането на населението би имало смисъл за добиване на данни, които държавата няма – например как домакинствата разходват бюджетите си. Това обаче са данни, които могат да са полезни, ако се анализират – а това не се прави у нас.



Източник