Пандемията от COVID-19 принуждава човечеството да иновира и да промени начина, по който работи и живее. Ако трябва да намерим все пак нещо хубаво в ситуацията, то това е, че хората и бизнесът ще бъдат по-издръжливи в света след отшумяването на пандемията. Forbes прави девет прогнози как би могъл да изглежда светът след няколко месеца (надявам се).
1. Повече безконтактни интерфейси и взаимодействия
Не много отдавна потребителите бяха много впечатлени от сензорните екрани и всичко, което те им позволяват да правят. COVID-19 обаче направи повечето хора много предпазливи по отношение на всяка повърхност, която би могла да предаде болестта, така че в света след пандемията се очаква, че производителите ще залагат по-малко на сензорни екрани и повече на гласови интерфейси и такива за машинно зрение. Преди пандемията видяхме въвеждането на безконтактни опции за плащане чрез мобилни устройства. С увеличаването на хората, които искат да ограничат физическите контакти, решенията с възможност за безконтактно разплащане вероятно ще бъдат предпочитани. Днес интерфейсите за машинно зрение се използват за прилагане на филтри в социални медии и за предлагане на автономна проверка на данните в някои платформи. След COVID-19 анализаторите очакват ръст на интерфейсите за гласови команди и машинно зрение в редица индустрии, за да се ограничи нуждата от физически контакт.
2. Засилена дигитална инфраструктура
COVID-19 накара хората да се адаптират към работата от дистанция и изолацията. Принуждавайки обществата да намерят дигитални решения, за да поддържат своите възможности за труд, образование, здравеопазване и т.н., извънредното положение дава възможност на много хора и организации да открият причини за продължаване на някои от тези практики в света след COVID-19. Пътуването зад граница заради срещи например се оказва, че не винаги е от съществено значение, а видео разговорите могат да бъдат достатъчно ефективни.
3. По-добър мониторинг с помощта на IoT и големи данни
Пандемията от коронавирус ни доказа в реално време силата на данните. Поуките, които си правим днес, и опитът, който придобиваме, ще ни покажат как да наблюдаваме бъдещи пандемии, използвайки технологии като Интернет на нещата (IoT) и големи данни. Националните и глобалните приложения могат да залегнат в създаването на по-добри системи за ранно предупреждение, тъй като те биха могли да следят и докладват какви групи показват определени симптоми. GPS данните могат да се използват за проследяване на това къде са били изложените на зараза хора и с кого са взаимодействали. Всяко от тези усилия изисква внимателно прилагане, за да бъде гарантирана сигурността и поверителността на личния живот на пациентите, както и да се предотвратят различни злоупотреби. Тези възможности биха могли да имат голямо значение при борбата с бъдещи пандемии.
4. Разработка на лекарства чрез AI
Колкото по-бързо можем да създадем и внедрим ефективно и безопасно лекарство за лечение и ваксина за предотвратяване на COVID-19 и бъдещи вируси, толкова по-бързо ще успеем да се справяме с тях. Изкуственият интелект е идеален партньор в разработването на лекарства, защото може да ускори и допълни човешките проекти. Много е възможно настоящата реалност да залегне в основата на бъдещи усилия за внедряване на AI в разработката на медикаменти за лечение.
Очаквайте продължение!