Когато дойдат зимните месеци, е важно да подготвите автомобила си за ниските температури. Трябва да сте сигурни в ефективната работа на всичките му системи, за да не се наложи да правите ремонт през зимата, а и за по-голяма безопасност.

Въпреки че принципно колата ви има нужда от поддръжка целогодишно, когато е студено трябва да акцентирате допълнително на някои елементи.

Зимното шофиране крие рискове и си има своите предизвикателства не само за шофьорите, но и за автомобилите. Някои хора дори не използват колите си през зимата именно поради тази причина.

Ако сте от онези ентусиасти, които имат готовност да се сблъскат с хлъзгави и непочистени пътища, резки промени на времето и каране по-често през тъмната част на денонощието, трябва да предприемете мерки от по-рано, за да бъде шофирането ви спокойно и безопасно.

Има много неща, които трябва да вземете предвид. Сред тях са и следните 7 важни стъпки, които е наложително да спазите:

 

Сменете гумите си със зимни

 

Смяната на гумите със зимни е задължителна. Дори да са от по-бюджетен клас, ще  вършат по-добра работа при зимни условия, отколкото летните и всесезонните.

Най-доброто време, в което можете да сторите това, е през месеците октомври-ноември, с настъпване на първото застудяване. Каучукът, вложен в изработката на зимните гуми, е еластичен и по-мек и затова осигурява по-добро сцепление на пътя.

Проверете какво е налягането на гумите. То се променя при смяна на температурата. Следете за поддържането му в оптимални граници.

Гумите не трябва да са много стари и да имат грайфер, по-малък от 3-4 мм.

Погрижете се за акумулатора

 

Автомобилният акумулатор е особено чувствителен през зимата. Когато двигателят е студен, заради по-сгъстеното масло за първоначално развъртане, е нужен повече ток. Нередовната проверка и рядкото зареждане в някоя студена сутрин могат да са причина да не използвате личния си транспорт.

Забележите ли, че трудно палите автомобила още през по-топлите есенни дни, това е знак, че трябва да смените акумулатора, за да нямате проблеми през зимата.

В случай че няма да използвате поне няколко поредни дни колата, по-добре да свалите акумулатора и да го съхранявате на стайна температура. Следете дали клемите са чисти, има ли по тях корозия и дали правят контакт без луфтове.

 

Сменете маслото и някои филтри

 

Не се колебайте да смените маслото преди началото на зимата, ако и без това е наближило времето за подмяна. Освен че заедно с него задължително ще подновите и масления филтър, не е лоша идея да направите същото и с горивния, и въздушния филтър. Така ще улесните работата на двигателя при тежките зимни условия.

Ако не сте с верига, при износен ангренажен ремък не рискувайте и го заменете с нов.

Не е зле да смените и въздушния филтър на купето, за да функционира по-добре парното и изпотените стъкла да се обдухват по-бързо и ефективно.

 

Проверете антифриза

 

Нужно е да се провери каква е температурата на замръзване на антифриза, което можете да направите и сами, ако имате такъв уред или да отидете в сервиз.

Вкъщи може да го направите лесно. Вземете спринцовка, издърпайте малко антифриз  и го оставете за 24 ч. във фризера. Не се ли сгъсти много за това време, може да не го сменяте, а само да поддържате посочените нива.

Не подминавайте и проверката на термостата и при съмнение дали е изправен, го сменете. В противен случай двигателят няма да достига необходимата си работна температура и парното няма да работи.

 

Проверете състоянието на чистачките

 

Добрата видимост през зимата е много важна, защото пътната обстановка се сменя много бързо. Прекалено старите чистачки няма да почистват добре стъклото и може да оставят следи, затова ги сменете.

В казанчето на чистачките трябва да налеете зимна течност, като я разредите според упътването, ако е концентрат. Освободете системата от старата течност и при необходимост направете настройка на пръскалките.

 

Осигурете работещи подгревни свещи

 

Ако карате автомобил с дизелов двигател, сигурно сте се убедили от какво голямо значение са подгревните свещи за палене на минусови температури. Една неизправна свещ може и да не създаде голям проблем, но ако за смяна са две, тогава двигателят няма да може да запали.

Ето защо не рискувайте, а проверете свещите и ако е нужно, ги сменете, най-добре всички заедно.

 

Проверете външните светлини

 

Наред с останалите фактори, изправните външни светлини също играят съществена роля при пътуване в условията на кратките и пълни с изненада зимни дни.

Фаровете имат нужда от по-често почистване заради натрупването на мръсотия и сол.

Набавете си резервни крушки за подмяна при нужда. Ако можете да ги сменяте сами, при появил се проблем с тях няма да се чудите как става това и ще се справите бързо и лесно в студеното и влажно време. 

Освен тези важни неща, за които да следите, за безаварийно пътуване през зимата си осигурете и допълнителни аксесоари като верига, резервна гума, кабели за подаване на ток, стъргалка, спрей за размразяване на ключалки, резервна течност за чистачките, крик и др. 

 

Източник