Заедно с гръмкото наздраве и късметите в полунощ новата година винаги пристига с едно ново терзание: телевизорът у дома скоро няма да бъде на необходимото ниво. Всъщност това е изключително объркваща зависимост: в наши дни тези, които гледат телевизия, не са чак толкова много. Само преди няколко години псевдотехнологични пророци предвиждаха, че телевизорът ще се превърне в ненужна вещ. Какво се случи? Всъщност същите пропуснаха няколко фактора: че стрийминг услугите ще започнат да превземат предлагането на съдържание и, разбира се, явно сред тях не е имало заклети геймъри. Две основополагащи грешки и цялата теория вече е компрометирана. И връщайки се на темата за телевизорите, трябва да си зададем един основен въпрос: защо скоростта на иновациите надминава многократно техния минимално възможен жизнен цикъл? Или по-просто казано: защо закупеният телевизор в началото на 2021 се различава толкова много от моделите, които ще видим през 2022-ра?

Факторите са много и можем да ги обобщим, изменяйки леко фразата, че има само няколко неща, от които не можем да избягаме, и това са смъртта, данъците и… смяната на телевизора.
Истината е, че мнозина от нас не могат да разберат къде точно се крие разликата в моделите, ето защо в следващите няколко реда ще обърнем внимание на основните функции, които по никакъв начин не трябва да липсват при телевизора ви през 2022 година.

4K/HDR

Ще го напишем кратко: 4K резолюцията и HDR дисплеите са задължително изискване. Съдържанието се съобразява с тези стандарти и просто не си струва да оглеждате модели, които не ги поддържат. Всъщност вече е доста трудно да се открие телевизор с размер под 40 инча, който да е чак толкова ощетен, което означава, че просто трябва да приемете, че големите екрани са тук и нямат намерение да си тръгват.
Разбира се, и тук има една важна особеност: поради изключително скучни технически причини има няколко типа HDR. По същество това е просто разлика в обработката на цветовете, която повечето нормални хора вероятно не биха забелязали. Но понеже обръщаме внимание на коментарите, знаем, че ако четете тази статия, е малко вероятно да сте сред тези, които не внимават с всеки детайл. Двата най-често срещани стандарта са HDR10 и Dolby Vision, като може би първият е малко по-познат от втория. Важното е, преди да сте направили покупката, да обърнете внимание и на стандарта при конкретния модел, което да ви позволи да направите най-добрата преценка според индивидуалните си очаквания. Но като цяло наличието на който и да е от двата е гаранция за задоволителни резултати. Което ни отвежда на втората голяма битка:

LCD или OLED


Това по всяка вероятност ще бъде спецификацията, на която ще бъде отделено най-много време във всяко едно ревю. Както и да го извъртаме, OLED картината най-често изглежда в пъти по-добре за критичното око. Но това не бива да е основополагаща причина: през последните години голяма част от телевизорите са разчитали на LCD. Съответно технологията е имала доста дълъг период на развитие и по никакъв начин не можем да твърдим (поне не и към 2022-ра), че тя трябва да остане в миналото. Разбира се, ако имате късмета да не се интересувате от бюджета, тогава важи максимата: OLED или нищо.

HDMI 2.1

Подобно на другите две характеристики, и на тази сме отделяли специална статия. Въпреки че стандартът HDMI 2.1 е насочен повече към геймърите, CES 2022 се задава зад ъгъла, което означава, че вече сме само на една крачка от новите тенденции. И те могат да направят така, че HDMI 2.1 да стане основополагащ за всички. Ето защо наистина е по-добре да му обърнем още малко внимание. Както знаем, за да се насладите на съдържание с най-високо качество, без да разчитате единствено на вечно остаряващата операционна система на телевизора си, ви е необходима помощ. И тя задължително идва през HDMI 2.1 и съответния кабел. Както винаги в обозначаването на стандарта се промъкнаха няколко сенки, а в нашата статия сме разяснили за какво да сте бдителни.

Както се вижда, детайлите не са чак толкова много. Това, което е нужно да направите, е едно малко предварително проучване дали всичко, посочено в описанието, отговаря в действителност на това, което ще застане във всекидневната ви. Като цяло импулсивните покупки би трябвало да останат в някоя друга категория, а за технологичните винаги можете да разчитате на обстойните ревюта на екипа на Hicomm. Защото по този начин винаги ще се движите в ритъма на най-новите иновации.

Снимки: Shutterstock

Виж още:  CES 2022 затваря ден по-рано заради новата вълна на пандемията



Източник