Ако наскоро сте използвали някое компютърно или мобилно приложение вероятно сте били попитани дали искате да преминете към „тъмен режим“. Може би веднага сте превключили и сте почувствали как очите ви се отпускат. Може би не сте го направили и това ви кара да се замислите дали тази тъмна мания има някакво значение за очите ви? Какъв е отговорът на този въпрос? Както много неща в науката, бързият отговор е: „Може би“.

Битката за яркостта

Много фактори оказват влияние, когато става въпрос за яркостта и тъмнината на вашия екран. Помислете за промените, които се случават през деня и съдържанието, което консумирате. Сутрин – може би дори преди да изгрее слънцето – четете новините. Това означава тъмна среда и ярко бял екран. През деня може би работите върху електронни таблици или Word документи на ярка светлина. А през нощта преглеждате Netflix на тъмен екран на фона на тъмната ви стая.

Тези обстоятелства играят различно по отношение на напрежението, което причиняват на очите ви. Учените са склонни да приемат за основното правилото, че вашата типична работа в средата на деня изглежда така: светъл екран, тъмен текст, ярка среда. Ето как изглеждаха повечето ни екрани преди появата на „тъмен режим“. В едно от малкото проучвания по темата изследователите откриха, че хората четат по-лесно и запомнят повече информация, когато текстът е форматиран. Контрастът прави детайлите лесно видими. Авторите на изследването отбелязват, че повечето читатели са свикнали да четат тъмен текст на светъл фон, така или иначе.

Друга причина, поради която белият фон прави нещата по-лесни за четене, се свежда до биологията на човешкото око. Бялото отразява всички цветове в спектъра, което означава, че бял фон предпазва зеницата да се отваря широко, за да пусне повече светлина, което би затруднило фокусирането. Но в човешката зрителна система има и странност, която кара очите да прекаляват със светли предмети на тъмен фон, което може да накара бял текст на черен фон да е труден за четене.

В мрака е различно

В тъмна стая нещата сякаш се променят. Белият екран с черен текст със сигурност се чувства така сякаш причинява по-голямо напрежение в очите. Науката все още не е категорична по този въпрос.

Когато сравнявате различни условия на осветеност в стаята, размерът на зениците всъщност се променя по-малко когато хората гледат цветова схема от тъмно към светло, отколкото обратното. По-широката зеница означава по-лошо фокусиране, така че дори и в тъмни условия, все пак е по-добре да отидете на по-светли места, ако трябва да четете дълги пасажи текст.

Преди въвеждането на „тъмен режим“ геймърите са най-потърпевши от болките в очите. Те често използват специални очила, за да маскират синята светлина и поставят околните светлини зад екраните си, за да направят белия фон по-малко болезнен.

Ако влезете в любимите си сайтове в момента, най-вероятно ще откриете, че са схванали намека. Опционалният „нощен режим“ на Twitter превключва дисплея в бял текст върху нюанси на тъмно синьо. Почти идеален за използване в сумрак. Нощният режим на Reddit използва светло сиво на почти черен фон. А Netflix от години разчита на бял текст над черно и сиво. Но поне в ярко осветени помещения е най-добре да настроите любимите си сайтове на най-лесната настройка за очите ви: тъмно на светло.

Въпреки че научната присъда все още не е ясна, използването на настройка в режим на тъмно може да помогне на очите ви. Ако се двоумите е достатъчно просто да опитате и сами да прецените за себе си.