Apple и Google временно забраняват на работниците си да слушат записи от виртуалните им асистенти.
След доклада на Guardian стана ясно, че се има проблеми с личните записи на някои от големите компании. Доклада разкри, че трети страни използвани от Apple, са слушали аудиозаписи на хора, които правят секс и обсъждат лична медицинска информация.
Google и Apple се замислиха, че Siri и други услуги като него, могат да бъдат активирани по погрешка. След неправилно уловени звуци, които приличат на техните команди за събуждане, е възможно да бъдат правени и аудиозаписи. Apple заяви, че тези разкрития ще засегнат потребителите по целия свят. Google от своя страна прекрати практиката си в целия ЕС на 10 юли, но едва сега потвърдиха фактите си публично.
Amazon – който също използват хора за транскрибиране на някои аудиозаписи – не са коментирали, все още.
Транскрибиране на аудио
Технологичните компании използват хора, за да „оценят“ гласовите записи. Целта е да се подобри степента на точност на виртуалните асистенти. Така при обработката на заявки ще могат да предприемат стъпки относно анонимността на източника.
Google например изкривява аудиозаписте преди да бъде прослушан, за да прикрие гласа на потребителя.
Въпреки това много представители на обществото не знаеха за тази практика, докато информационната агенция Bloomberg не я съобщи, по-рано тази година.
Гигантите за проблема
„Ние сме решени да предоставим страхотно изживяване със Siri, като същевременно защитаваме личната информация на потребителите ни“, казва Apple в изявление. „Докато приключим задълбочения анализ, събирането на данни на Siri в световен мащаб ще бъде спряно.“ Компанията добави, че аудиозаписи на бъдещите потребители няма да бъдат включени в процеса на събиране на данни, освен ако не го добавят.
Немски комисар по защита на личните данните в Хамбург също започна разследване на Google, в е което гиганта сътрудничи. Асистентите, разпознаващи речта, са „силно рискови“ от гледна точка на поверителността, заяви регулаторът в прессъобщение. „Използването на системи за речево-разпознаване трябва да е напълно прозрачно, за да може да се получава информирано съгласие от потребителите“, добави комисарят Йоханес Каспар.
Google заяви, че вече е спрял да транскрибира гласови записи и ще продължи да го прави най-малко след три месеца. Говорителка на компанията заяви, че Google поддържа „връзка“ с комисаря по защита на данните от Хамбург. „Не свързваме аудио файловете с потребителските акаунти по време на преслушването им. Извършваме само прослушван на около 0,2% от всички записи“, добави тя.
Това е поредният пропуск, с който се свързва името на Google, тази година. Наскоро беше повдигнат и въпроса относно автоматичното триене и запазване на информация относно местоположенията ни.
BBC News попита Amazon дали планира също да спре мониторинга на речта. През юни Дейв Лимп – изпълнителният директор на Алекса – заяви, че само „малка част от 1%“ от гласовите записи са слушани от хора. Но той призна, че условията на компанията може да бъдат и по-ясни по въпроса.