Недостиг и поскъпване на силиция застрашават производството на чипове и други индустрии
(снимка: CC0 Public Domain)

Към дефицита на чипове и кризата с горивата се добави и силицият. Намаляването на производството на силициев метал в Китай е довело до 300% увеличение на цените на суровината за по-малко от два месеца.

Спадът в производството се дължи на мащабната политика на Китай за намаляване на потреблението на енергия в страната, съобщи Bloomberg. По-специално, в провинция Юнан на производителите е наредено да съкратят обемите на силициев метал с 90% спрямо нивата от август. Освен това компаниите трябва да поддържат намалените обеми от септември до декември т.г.

Впечатляващото покачване на цената на силиция, както и недостигът му доведоха до това, че някои компании вече спряха производството на своите продукти. Например норвежката Elkem ASA предприе подобен краен ход.

Силицият се използва в различни индустрии – от производството на бетон до микросхемите. И въпреки че се произвежда предимно от обикновен пясък, спадът на обемите в Китай е толкова голям, че сега засяга целия свят. И като се има предвид зависимостта на различните индустрии от силиция, ситуацията може да се влоши значително в близко бъдеще.

Така например, в автомобилната индустрия силицият се използва активно при производството на блокове за цилиндри на съвременните двигатели и други части. А тази индустрия вече понесе удара от недостига на чипове.

Според източниците, през по-голямата част от миналия век цената на силициевия метал се колебаеше между 1200-2600 долара за тон. Сега се повиши до 10 500 долара.



Източник