Мъж от Обединеното кралство революционизира медицинската история в четвъртък, след като стана първият пациент в историята, сдобил се с 3D принтирана очна ябълка. Операцията е част от авангардно ново проучване.

В момента революционната технология се използва за възпроизвеждане на всичко – от пържоли до цели квартали.

„Това ново око изглежда фантастично и тъй като се основава на технологията за 3D цифров печат, то ще става все по-добро и по-добро“, каза лондончанинът Стив Върз пред Daily Mail.

Инженерът, който сега е на 40 години, е загубил лявото си око през 20-те си години и оттогава използва протези. Той е избрал да получи 3D отпечатана очна ябълка в  болница “Мурфийлдс”, която предлага на пациентите най-съвременни очни ябълки като част от клинично изпитване. Придружаващите снимки показват репликата на ретината на пациента, която изглежда неразличима от истинската.

И въпреки че синтетичният зрителен орган няма да върне зрението на Върз, той се надява, че поне ще възстанови увереността му.

„Надяваме се, че предстоящото клинично изпитване ще ни предостави солидни доказателства за стойността на тази нова технология, показвайки каква разлика прави тя за пациентите“, коментира професор Мандип Сагу, консултант офталмолог в лечебното заведение.

Понастоящем на пациентите са необходими шест седмици, за да получат ново око, което след това изисква от тях да се подложат на операция, множество срещи и период на изчакване от четири до пет месеца след операцията, за да им бъде поставена протеза. За разлика от тях, лекарите от очната болница “Мурфийлдс” казват, че опцията за 3D отпечатване може да отнеме само три седмици.

„Ние сме развълнувани от потенциала на това напълно дигитално око“, посочва Сагу.

Създаването на най-съвременни варианти на очна ябълка не е единственият начин, по който 3D печатът революционизира медицината. През август изследователи от Израел постигнаха 3D отпечатване на модели на тумори на пациенти с рак на мозъка, за да тестват ефикасността на потенциалните лечения, преди да ги приложат върху реални хора.

Източник