Енергийни стартъпи използват блокчейн за да стимулират споделено енергийно потребление в проекти от Тексас до Тасмания. Компаниите вече преминаха от етапа на опитите към реални бизнес проекти, използвайки децентрализираната технология за запис на плащания и търговия в регионални и дори национални проекти.
Последните тенденции илюстрират как блокчейн бързо се придвижва отвъд домейна на финансовите услуги и криптовалутите и ще бъде едно от основните предизвикателства за енергийния пазар от $2 трилиона.
Блокчейн (Blockchain) е споделена база данни от транзакции, разделени между множество компютри. Технологията решава два фундаментални проблема в онлайн света: как да правим транзакции без да имаме доверен посредник и как да сме сигурни, че тези транзакции не могат по-късно да бъдат променяни, премахвани или обръщани.
Това са много примамливи предложения за енергийната индустрия поради няколко причини. С либерализацията на енергийните пазари и все по-силното навлизане на възобновяемите източници на енергия, блокчейн предлага начин за по-добро управление на все по-сложните и децентрализирани транзакции между потребителите, малки и големи производители, търговци на дребно и дори дистрибутори и доставчици на комунални услуги.
Награждаването с тоукъни дава възможност за стимулиране на ниско потребление на енергия и опосредстване на транзакции между индивидуални потребители със соларни панели, които са и производители и потребители, или наричани „потребители“. Способността да се добавят „умни“ договори към блокчейн ще направи възможно да се генерират автоматични транзакции на най-ниско ниво, където електромери и компютри ще могат автономно да балансират търсене и предлагане.
„Възможността да можем да проследяваме определени електрони чрез блокчейн докато те се движат към или извън електрическата мрежа е особено интересно за много компании.“, отбелязва Даниел Сик от американската адвокатска кантора Pepper Hamilton. Всичко това ще спести финансов ресурси и би могло да преобрази начина, по който произвеждаме, съхраняваме или потребяваме електричество или което президентът на DHL Energy Стив Харли нарича „интернет на електричеството“.
Потенциал за блокчейн
World Energy Council предвижда, че така децентрализираната и независима енергийна система ще нарасне от днешните 5% до 25% от пазара през 2025 година. През последните няколко години наблюдаваме множество пилотни проекти и опити както при микро електрически мрежи, така и при големи проекти за компании като Shell и BP.
Но малко енергийни компании все още правят значителни инвестиции в блокчейн технологията, отбелязва Шейн Рандолф, управляващ директор на Opportune LLP, консултантска компания в енергийния сектор от Хюстън, САЩ: „Тези, които се интересуват правят предимно „блокчейн туризъм“ без да създават приложения.“
Енергийни стартъпи
Това дава възможност на нови играчи. Power Ledger, австралийски стартъп, който набра А$34 милиона при първоначално койн предлагане, или ICO, изгражда платформи за посредничество при операциите на микромрежи в Тайланд и Индия и две бизнес сгради в Западна Австралия. Компанията наскоро стартира пилотен проект за микромрежа от 200 потребители заедно с Origin Energy в Сидни.
Energi Mine, стартъп от Великобритания, създаде базирана на блокчейн платформа за стимулиране на енергоспестяване чрез тоукъни, които потребителите могат да използват за заплащане на енергийни сметки или зареждане на електрическите си автомобили. Компанията твърди, че вече прави пари, но предимно от своята изкуствен интелект технология.
Друга компания от Сингапур на име Electrify управлява платформа за сравняване на цени при все по-либерализирания пазар на електричество. Electrify планира да стартира блокчейн борса за всички потребители и производители през следващата година и преговаря с един от най-големите японски доставчици на електроенергия за подобен проект в тяхната страна.
Grid+, американски стартъп, ще представи устройство в Тексас, което използва Ethereum блокчейн за да даде възможност на потребители, независимо дали са обикновени или използващи соларни панели и батерии, да купуват и продават електричество на цени на едро.
И още повече проекти наближават. Енергийните стартъпи са набрали около $200 милиона от ICO само през настоящата година като още поне дузина за планирани за следващата, според данни от Reuters.
Предизвикателствата
Все още има предизвикателства пред въвеждането на технологията. Те включват както съпротива на старите играчи в сектора, така и въпроси свързани със самия блокчейн, който е на възраст от по-малко от десет години.
Марта Бенет, анализатор на технологичния сектор във Forrester, предупреждава за „неразбирането колко незряла все още е технологията.“ И не на последно място, регулаторната рамка. „Тъй като енергетиката е регулирана индустрия, отбелязва Сик, „широкото въвеждане на множество блокчейн приложения изисква одобрение на регулаторите.“
Има такива примери. Енергийният регулатор в Сингапур стартира проект за енергийни иновации, а американски щати като Върмонт приеха закони за улесняване използването на блокчейн технологията.
Скептиците казват, че блокчейн може да помогне на утвърдените играчи, вместо да ги промени. При всички потребители, които избират да съхраняват и продават електроенергия, ще има и много други, които не се интересуват от това, казва Хю Хлафорд-Томсън от BTL Group, които през настоящата година завършиха пилотни проекти за търговия на бензин с BP, Eni и Wien Energie. „В резултат, ние ще видим много по-големи компании да въвеждат блокчейн“.
Други не са съгласни като твърдят, че блокчейн ще даде власт на индивидуалните потребители чрез автоматизиране на голяма част от трудностите при качване на електричество към мрежата и потребяването му.
Омар Рахим, основател и изпълнителен директор на Energi Mine, казва, че блокчейн ще промени потребителското поведение и доставчиците на електроенергия ще бъдат използвани само когато потребителите не могат да балансират търсенето и предлагането си.
По-вероятно е, казва Мони Масела, енергиен консултант в Accenture, процесът да бъде по-скоро еволюция. Като мрежовите протоколи в ранните дни на интернет, блокчейн „ще доведе до драматична трансформация на енергийната индустрия и ще създаде стойност“ за всички страни. „Но това няма да се случи внезапно.“
Джереми Уагстаф
По материали от Reuters